شبکه‌های اجتماعی

اتومبیل فارسی - فیات تیپو
محموله یکی از شرکت‌های واردکننده به گمرک رسید

 

در چند هفته اخیر اخبار متنوعی از خودروهای وارداتی و ورود آن‌ها به کشور شنیده شد. از اکران بیلبوردهای تبلیغاتی که مساله‌ای زودهنگام به نظر می‌رسید تا ادعای چند شرکت برای واردات خودروهای یک برند به ایران. حال در آخرین اخبار و در حالی که به نظر می‌رسد باید طی هفته‌های پیش رو شاهد رسیدن اولین محموله خودروهای وارداتی به گمرمات کشور باشیم، خبرگزاری ایرنا اسامی اولین خودروهایی که وارد کشور می‌شوند را اعلام کرده است.

 

بر این اساس، تاکنون ورود خودرو‌های ایتالیایی، ژاپنی، کره‌ای و برخی خودرو‌های چینی به کشور قطعی شده و به عنوان نخستین خودرو‌های وارداتی راه به خیابان‌ها پیدا می‌کنند. بر این اساس نخستین خودرو‌های وارداتی که راهی جاده‌های ایران می‌شوند، شامل فیات ۵۰۰، فیات تیپو، هیوندای النترا، هیوندای کونا، هیوندای i10، دانگ فنگ ایولوس یی‌ژوآن (Aeolus Yixuan Max) و سه محصول چانگان شامل CS35 پلاس، CS55 پلاس و UNI-T است.

 

      بخوانید -> آشنایی با چهارمین فیس‌لیفت میستوبیشی ASX

      بخوانید -> معرفی نسل جدید هیوندای الانترا 

      بخوانید -> آشنایی با هیوندای کونا، محصول وارداتی و جدید کرمان موتور

      بخوانید -> معرفی چانگان CS35 پلاس، وارداتی جدید سایپا

      بخوانید ->معرفی دانگ‌فنگ ایولوس یی‌ژوآن مکس 

 

آن‌طور که مسوولان وزارت صنعت، معدن و تجارت تا کنون اطلاع‌رسانی کرده‌اند تاکنون کل درخواست‌های واصله برای واردات خودرو افزون بر ۴۰۰ فقره بوده که در کارگروه تجارت و ارتباطات بین الملل معاونت حمل و نقل وزارت صنعت، معدن و تجارت مورد بررسی قرار گرفته است. درخواست‌هایی که مطابق ارزیابی اولیه توانایی لازم برای برآوردن شرایط اصلی آیین‌نامه فوق الذکر درباره قرارداد با شرکت خارجی، داشتن زیرساخت خدمات پس از فروش و برنامه سرمایه‌گذاری فناورانه در صنعت خودرو را دارا بودند، مشخص شده است.

 

بر اساس این گزارش، در مجموع ۴۰۰ مجموعه و شخصیت حقیقی تقاضای واردات خودرو را ارائه کردند که ۲۷ شرکت حداقل شرایط را داشتند و چهار شرکت ثبت سفارش را انجام دادند و آن‌طور که خبرنگار ایرنا اطلاع یافته محموله یکی از شرکت‌ها وارد گمرکات کشور شده است. پیشتر وزیر صنعت، معدن و تجارت با تاکید بر اینکه اولویت ما واردات خودروهای اقتصادی است، اظهار داشت: «ثبت سفارش خودرو در هفته‌های گذشته انجام شده و نخستین خودروهای وارداتی به‌زودی وارد کشور می‌شود.»

 

سید رضا فاطمی‌امین وزیر صنعت، معدن و تجارت درباره تامین یک میلیارد یورو ارز واردات خودرو گفت: «یک میلیارد یورو ارز مورد نیاز برای واردات خودرو در دولت مصوب شد که با هماهنگی بانک مرکزی بود؛ بنابراین در این مورد مشکلی وجود ندارد و ارز مورد نیاز تامین می‌شود.»

 

پیش از این «امید قالیباف» سخنگوی وزارت صمت گفته بود: «طبق برنامه ریزی انجام شده در سه ماهه باقی مانده امسال ۱۰۰ هزار دستگاه و به همین تعداد هم در سه ماهه اول سال ۱۴۰۲ خودرو از طریق واردات تامین می شود.»

وی افزود: «تحویل خودرو در دو بازه زمانی سه و ۶ ماهه خواهد بود از این رو ممکن است متقاضیانی که از طریق بورس کالا خرید می کنند سه تا ۶ ماه پس از زمان خرید خودروی آنها تحویل داده شود که این زمان با توجه به ساخت خودرو و حمل آن طبیعی است.»

 

 

نظر دهید


در همین زمینه