شبکه‌های اجتماعی

خودروسازان خصوصی از ابتدای سال 99 چند دستگاه خودرو تولید کرده‌اند؟
اتومبیل فارسی - جیلی GC6

رشد ۳۳‌ درصدی در مقایسه با مدت مشابه سال گذشته 

 

بر اساس آمارهای منتشر شده توسط وزارت صنعت، معدن و تجارت شرکت‌های خودروساز خصوصی در مجموع طی پنج ماه امسال ۱۵ هزار و ۸۷۶ دستگاه تولید داشته‌اند که در مقایسه با مدت مشابه سال گذشته رشد ۳۳‌ درصدی را نشان می‌دهد.

 

به گزارش پایگاه خبری اتومبیل فارسی به نقل از دنیای اقتصاد؛ در این بین، مدیران‌خودرو که محصولات چری چین را مونتاژ می‌کند، تا پایان مرداد امسال ۱۱ هزار و ۶۱۸ دستگاه تولید داشته است. با این حساب، تیراژ این خودروساز در مقایسه با پنج ماه نخست سال گذشته حدودا پنج‌برابر شده است. دیگر خودروساز بزرگ بخش خصوصی یعنی کرمان‌موتور، طی پنج ماه امسال تنها سه‌هزار و ۳۳ دستگاه محصول مونتاژ کرده تا در مقایسه با بازه زمانی سال گذشته حدودا ۵۷ درصد افت کند. کرمان‌موتوری‌ها به مونتاژ محصولات جک چین مشغول هستند. کرمان‌موتور البته در پسابرجام محصولات هیوندای کره جنوبی را نیز مونتاژ می‌کرد، اما با آغاز تحریم‌ها، هیوندای به‌تدریج از سبد خودروهای تولیدی این شرکت حذف شد.

 

به سراغ گروه بهمن برویم، دیگر خودروساز بخش خصوصی که در پنج ماه امسال روندی رو به افت داشته است. طبق آمار وزارت صنعت، معدن و تجارت، در مجموع گروه بهمن توانسته ۴۴۰ دستگاه محصول را تا پایان مرداد امسال مونتاژ کند. این آمار از افت تقریبا ‌۵۲‌درصدی مونتاژ محصولات سواری گروه بهمن در مقایسه با پنج ماه ابتدایی سال گذشته حکایت دارد. خودروسازان بم، شرکتی که به مونتاژ محصولات جیلی چین مشغول بود. طبق آمار وزارت صمت، در پنج ماه ابتدایی امسال، حتی یک دستگاه جیلی نیز مونتاژ نکرده‌اند. این در حالی است که طی پنج‌ ماه نخست سال گذشته، ۵۹۰ دستگاه جیلی در خودروسازان بم مونتاژ شده بود.

 

دیگر خودروساز بخش خصوصی یعنی سیف خودرو، توانسته طی پنج ماه امسال ۴۷۷ دستگاه محصول را مونتاژ کند. این شرکت به مونتاژ خودرویی چینی به ‌نام SWM مشغول است و سال گذشته تنها ۸۶دستگاه تیراژ داشت.

از شرکت سرمایه‌گذاری بایک بین‌الملل نیز خبر می‌رسد تیراژ این شرکت در پایان مرداد امسال صفر دستگاه بوده است. این در حالی است که خودروساز موردنظر در پنج ماه ابتدایی سال گذشته ۶۵ دستگاه تیراژ داشت. در بین دیگر خودروسازان بخش خصوصی، اما سازه خودروی دیار که مونتاژ سابرینا و گریت‌وال را بر عهده دارد، در پنج ماه امسال فقط ۱۱ دستگاه تولید را به ثبت رسانده است. این آمار در مقایسه با مدت مشابه سال گذشته افت حدودا ۹۵ درصدی را نشان می‌دهد.

 

صنعت خودروی آذربایجان خودروسازی که مدت‌هاست درگیر حواشی عدم‌تحویل ام‌جی‌های ثبت‌نامی است نیز در پنج ماه امسال هیچ تولیدی نداشته است. تیراژ این خودروساز در پنج ماه ابتدایی سال گذشته نیز فقط ۱۳۵ دستگاه بود. گفته می‌شود این خودروساز قرار است محصولاتی جدید را مونتاژ و تعهدات مربوط به ام‌جی‌های ثبت‌نامی را با آنها رفع کند.

 

طبق آمار وزارت صمت، کارمانیا نیز که محصولات BYD چین را مونتاژ می‌کرد، تیراژی تنها دو دستگاهی تا پایان مرداد داشته است. این خودروساز در مدت مشابه سال گذشته نیز تنها ۷۷ دستگاه تیراژ را به ثبت رسانده بود. از عظیم‌خودرو نیز خبر می‌رسد این شرکت تیراژی ۱۱۲ دستگاهی طی پنج ماه امسال داشته است. همچنین ریگان‌خودرو نیز با تیراژ ۷۰‌ دستگاهی، افت بیش از ۸۲ درصدی را نسبت به پنج ماه ابتدایی سال گذشته به خود اختصاص داده است. در لیست سواری‌سازان وزارت صمت اما نام دو خودروساز جدید نیز به چشم می‌آید که اولی نورا‌ موتور پارس نام دارد و تیراژی ۷۵ دستگاهی داشته و دیگری سروش‌دیزل‌مبناست که تولیدی ۲۴ دستگاهی را به ثبت رسانده است.

نظر دهید


در همین زمینه