شبکه‌های اجتماعی

اتومبیل فارسی - ایکو دنا
یک بام و دو هوای عرضه خودرو در بورس

 

در حالی که سخنگوی وزارت صنعت، معدن و تجارت، اعلام کرد که تا مشخص شدن سازوکار قیمت‌گذاری خودروی جدیدی در بورس عرضه نخواهد شد، مدیر نظارت به بورس‌های سازمان بورس بر این موضوع تاکید کرد که عرضه دنا پلاس در بورس لغو نشده است و متقاضیان می‌توانند سفارش خود را مطابق آگهی عرضه ثبت کنند.


امیرمهدی صبایی در گفت‌وگو با ایسنا، درمورد اخباری که مبنی بر لغو عرضه دنا پلاس در بورس کالا منتشر شده است، توضیح داد: «عرضه این خودرو در بورس کالا لغو نشده است. سازمان بورس با اتکا به اختیارات قانونی خود درخواست شرکت ایران خودرو مبنی بر لغو عرضه ۵۰۰۰ دستگاه دنا پلاس در روز یکشنبه را تا این لحظه نپذیرفته و تا این لحظه تصمیمی برای لغو اتخاذ نشده است.»


وی ادامه داد: «بنابراین فرایند ثبت سفارش درحال انجام است و متقاضیان می‌توانند سفارشات خود را ثبت کنند.»


مدیر نظارت به بورس‌های سازمان بورس با بیان اینکه سازمان بورس هیچ درخواست رسمی از سوی هیچ نهاد و دستگاهی جز ایران خودرو مبنی بر لغو عرضه خودروها دریافت نکرده است، گفت: «وزیر اقتصاد نیز به رئیس سازمان بورس دستور داده است که عرضه خودرو طبق مصوبه شورای عالی بورس بوده و اگر درخواستی خلاف این جهت توقف عرضه مطرح شود باید توسط شورای عالی بررسی می شود. تا کنون درخواستی مبنی بر تغییر سیاست نبوده و فقط لغو موردی بوده است.»


بر اساس این گزارش، درحالی که قطار عرضه خودرو در بستر بورس کالا روی ریل افتاده بود روز چهارشنبه مدیرعامل گروه صنعتی ایران‌خودرو در نامه‌ای خطاب به مدیرعامل بورس کالای ایران، ضمن استناد به نظر وزارت صنعت، معدن و تجارت خواستار لغو عرضه آتی این شرکت برای ۵۰۰۰ دستگاه خودرو دناپلاس شد و دلیل آن را ملاحظات ناشی از ورود سازمان بازرسی عنوان کرد. پس از نامه ایران خودرو، اما ولی‌الله جعفری، سرپرست مدیریت نظارت بر ناشران سازمان بورس در نامه‌ای خطاب به مهدی خطبیبی تاکید کرد که این شرکت باید برنامه منظم هفتگی خود تا پایان سال جاری عرضه محصولات پذیرش شده در بورس کالای ایران را منتشر کند.


اما سرانجام سخنگوی وزارت صنعت، معدن و تجارت، اعلام کرد که تا مشخص شدن سازوکار قیمت‌گذاری خودروی جدیدی در بورس عرضه نخواهد شد.


بر این اساس مجید عشقی، رئیس سازمان بورس در نامه‌ای به احسان خاندوزی، وزیر امور اقتصادی و دارایی و رئیس شورای عالی بورس، خواستار اقدام مناسب و فوری برای از بین بردن ابهامات عرضه و فروش خودرو در بورس کالا، که موجبات نگرانی سهامداران را فراهم آورده، شد.

 

نظر دهید


در همین زمینه