شبکه‌های اجتماعی

اتومبیل فارسی - بیوئیک سیلو
کانسپت‌هایی که ارزش یادآوری دارند (۴): بیوئیک سیلو ۱۹۹۹

 نمایشگاه بین‌المللی آمریکای شمالی ۱۹۹۹ که در دیترویت برگزار شد، میزبان چندین مدل مفهومی بود. یکی از این محصولات، بیوئیک سیلو (Buick Cielo) بود که نام آن در زبان اسپانیایی، «آسمان» ترجمه می‌شد. این مدل مفهومی که بر اساس پلتفرم کشیده و عریض‌شده Regal GS طراحی شده بود، به یک پیشرانه ۳.۸ لیتری V6 مجهز بود و قدرت خروجی آن به ۲۴۰ اسب بخار می‌رسید.

مدل‌های بدون سقف ۴درب در دسته محصولاتی نیست که مدام در بازار امروز خودروها ببینید. مخصوصا مدلی مفهومی مثل بیوئیک سیلو که ظاهر عجیب آن در ابتدا با هدف تولید یک سدان سایز‌متوسط سنتی طراحی شده بود.


طراحی خاص برای مشتریان خاص
در صنعت خودروسازی امروز می‌توانید محصولات عجیب و غریب زیادی پیدا کنید، از جمله کراس‌اوورهایی که طراحیشان با خودروهای کابریو ترکیب شده و منجر به پیدایش محصولاتی مثل رنج‌روور ایووک کانورتیبل یا فولکس‌واگن تی‌راک کانورتیبل شده‌اند. اما چه بلایی سر سدان‌های کانورتیبل آمد؟! واقعیت این است که این سگمنت بعد از لینکلن کانتیننتال کلاسیک، عملا از بین رفت و البته معدود مواردی هم مثل 62 S Landaulet یا کادیلاک Ciel معرفی شد که منطبق با این سازه بودند اما هیچ‌کدام نتوانستند مانع نابودی کم و بیش کل گروه شوند.


اما قبل از عرضه این محصولات، بیوئیک در اواخر دهه ۹۰ تصمیم گرفته بود که با این مدل مفهومی نیمه‌سدان و نیمه‌کابریو، هر دو سگمنت را احیا کند. نام این مدل شاید برای خیلی از ما یادآور سدان دوو باشد اما کلمه اسپانیایی سیلو که آسمان معنا می‌دهد، برای کانسپت بدون سقف زیباتر است. این مدل مفهومی در ابتدا قرار بود نسخه‌ای ریگال GS باشد اما پس از دست دادن سقف فلزی مستحکم خود و جایگزینی آن با سه پنل جمع‌شونده به صورت الکتریکی،‌ مسیر دیگری برای آن تعیین شد.


مدل مفهومی با در ذهن داشتن یک سیستم کابل اختصاصی موجود در ریل‌های سقف طراحی شد تا بتوان این پنل‌ها و شیشه عقب را به راحتی جابجا کرد. خودرو به کمی بیشتر از ۳۰ ثانیه نیاز داشت تا بتواند سقف را به صورت کامل در صندوق عقب جای دهد و سدان را عملا به یک کانورتیبل ۴درب با ۵سرنشین تبدیل کند. با درهای کنترل‌شده توسط فرامین صوتی و ظاهر بحث‌برانگیزی که داشت، بیوئیک سیلو به یکی از مدل‌های مفهومی خاص در نمایشگاه دیترویت ۱۹۹۹ تبدیل شد.


مهندسان بیوئیک مجبور به بیشتر کردن فاصله بین‌محوری پلتفرم ریگال شدند و سایر عناصر فنربندی و شاسی آن را از سدان منبع الهام خود قرض گرفتند. بیوئیک سیلو سوار بر چرخ‌های ۲۰ اینچی پیچانده‌شده دور تایرهای میشلن بود. مدیران بیوئیک پس از مشاهده تنها نمونه اولیه‌ای که از خودرو ساخته شد،‌ از علاقه خود به تولید انبوه آن صحبت کردند اما این اتفاق هیچ‌وقت رخ نداد. یک سال بعد، مدل مفهومی دیگری که Regal Cielo نام داشت معرفی شد که آن مدل هم ظاهر جذاب و غیرمنتظره‌ای داشت و باز هم مدیران بیوئیک از پتانسیل آن برای «تولید نسخه‌های محدود و مخصوص» صحبت کردند اما سرنوشت آن مدل مفهومی هم مثل کانسپت سیلو بود: نسخه تولیدی مبتنی بر آن هیچ‌وقت ساخته نشد.

نظر دهید


در همین زمینه