شبکه‌های اجتماعی

فولکس‌واگن ترنسپورتر 70 ساله شد
اتومبیل فارسی - فولکس واگن ترنسپورتر T1

همچنان محبوب و دوست داشتنی

شاید بتوان شورولت سابربن که از سال 1935 در حال تولید است و پیکاپ‌های سری F فورد که اولین حضور آن‌ها در بازارهای جهانی به سال 1948 باز می‌گردد را جزو دو مدل از قدیمی‌ترین اتومبیل‌هایی که در حال تولید هستند دانست. البته فولکس واگن بیتل نیز می‌توانست عضوی از این لیست باشد، زیرا از سال 1949 میلادی در بازار حضور دارد اما فولکس‌واگن تولید بیتل را در سال 2019 برای همیشه و بدون معرفی هیچ جایگزینی متوقف کرد. از طرفی، محصول دیگری از فولکس‌واگن نیز وجود دارد که پیشینه‌ای طولانی داشته و جزو لیست قدیمی‌ترین خودروهای در حال تولید قرار می‌گیرد: فولکس‌واگن ترنسپورتر.

 

تا به امروز بیش از 13 میلیون دستگاه از این ون محبوب در دنیا فروش رفته و در حال حاضر فولکس‌واگن باید جشن 70 سالگی این مدل را برپا کند. به عبارتی دیگر ترنسپورتر قدیمی‌ترین ون دنیا است که قدمت آن به هفت دهه رسیده است. فولکس هم اکنون در حال تولید ششمین نسل این خودرو بوده و لازم است که یادآور شویم اولین نمونه این ون محبوب در تاریخ 8 مارس سال 1950 وارد بازار شد. ترانسپورتر در بازار جهانی با نام‌های مختلفی اعم از بولی، کامبی، اتوبوس فولکس‌واگن یا میکروباس نیز شناخته می‌شود.

 

فولکس واگن ترانسپورتر T1 در سال 1949 به صورت دست ساز و موتور عقب به تولید رسید. اولین نسخه‌های تولید شده این ون از پیشرانه مشترکی با بیتل بهره می‌بردند که بیشینه ظرفیت باربری آن 750 کیلوگرم اعلام شده است. طی حدود 17 سال یعنی سال 1967 فولکس واگن موفق شد که بیش از 1.9 میلیون دستگاه از نسل اول ترانسپورتر را در سراسر دنیا به فروش برساند.

این موفقیت ترانسپورتر همچنان ادامه دارد و در سال 2019 فولکس نسخه T6.1 این ون پرطرفدار را با پیشرانه‌ای جدید، سیستم‌های کمکی راننده متعدد، سیستم سرگرمی و اطلاع‌رسانی و دیزاین متفاوت پروفیل جلو معرفی کرد. 

نظر دهید


در همین زمینه