شبکه‌های اجتماعی

8 خودرو‌ با پتانسیل تبدیل شدن به کلاسیک‌های ارزشمند
اتومبیل کلاسیک آینده

کلاسیک‌های آینده!

کلاسیک‌ها همیشه از ارزش بالایی در بین ماشین‌باز‌ها بهره‌مند بوده‌اند. چه بسیار افرادی که هزینه گزافی بابت خرید و بازسازی یک اتومبیل کلاسیک می‌کنند اما حاضر به پرداخت همان پول برای خودرویی مدرن نیستند. کلاسیک‌بازان دنیای خودشان را دارند و عشق آن‌ها به اتومبیل‌‌شان، حد و مرز نمی‌شناسد. کلاسیک‌باز‌ی در کشور ما هم از رونق خوبی برخوردار است و در چند سال اخیر، میزان شناخت و دانش فنی مالکان نسبت به خودروی خود افزایش یافته است و توجه عمومی نیز در این زمینه، در قالب برگزاری همایش‌ها و میتینگ‌ها و تشکیل کلوب‌های تخصصی نمود پیدا کرده است.

 

وب‌سایت اتوکار در قالب مقاله‌ای کوتاه، نگاهی به هشت مدل از خودرو‌های موجود در بازار جهانی انداخته است که تا سال‌های آینده، پتانسیل تبدیل شدن به کلاسیک‌های ارزشمندی را دارند. خودرو‌هایی که تولید آن‌ها پایان یافته است و در نمونه‌های کارکرده در بازار، قابل خریداری هستند. از سوزوکی تا رنو، اتومبیل‌های جالبی در این لیست قرار گرفته‌اند که خرید آن‌ها از دیدگاه اتوکار، یک سرمایه‌گذاری مناسب تلقی می‌شود. اتو کار ادعا می‌کند که این فهرست را بر اساس نظرات کارشناسان Cap HPI تهیه کرده است که با توجه به سابقه خوب آنالیز‌های این موسسه، می‌توان آن را منبعی موثق دانست.

 

رنو توییزی


یکی از نخستین خودرو‌های الکتریکی بازار، همین توییزی عجب و غریب رنو بود. اتومبیلی دو نفره که از سال 2012 همچنان بر روی خط تولید قرار دارد و فروش موفقی را در کشور‌های اروپای غربی تجربه کرده است. شاید با خود بگویید که توییزی کسل‌کننده‌تر از آن است که به یک کلاسیک تمام‌عیار بدل شود، اما تیراژ تولید پایین، ظاهر ساختارشکن، توانایی دست‌یابی به حداکثر سرعت 80 کیلومتر در ساعت و مسافت قابل پیمایش 100 کیلومتری، این جعبه الکتریکی را به گزینه‌ای مناسب و خاص برای خرید در سال‌های پس از توقف تولید بدل می‌کنند. اگرچه که پیدا کردن یک توییزی در بازار، کار چندان راحتی نیست و زمان زیادی برای جستجو می‌طلبد. اما در صورت یافتن، بهای یک دستگاه از آن، برچسب 3500 یورویی را به خود می‌بیند.

 

رنو توییزی

 

رنو آوان تایم


فرانسوی دیگری که خود را کاندیدای کلاسیک شدن در آینده‌ای نه چندان دور معرفی می‌کند، رنو آوان تایم، تنها MPV سه در ساخته‌شده در تاریخ صنعت خودروسازی است. در زمان عرضه این مدل، طراحی جعبه‌ای و غیرمتعارفش باعث شد تا از سوی بازار طرد شود. اگرچه که آوان تایم حتی موفق به دریافت جایزه طراحی نیز شده بود! با این وجود، 17 سال بعد از توقف تولید این خودرو، افراد زیادی به سبک طراحی آن ابراز علاقه کردند. اگرچه که خریداران رنو آوان تایم هیچ‌گاه کمبودی نداشتند و با بودجه مشابه، امکان خرید خودرو‌های به مراتب زیبا‌تری را پیدا می‌کردند، اما امروزه برای تصاحب یکی از چند دستگاه آوان تایم سالم باقی مانده در خیابان‌ها، بین 4000 تا 10,000 یورو باید هزینه کنید که همین رقم بالا، ارزشمند شدن این خودرو را در آینده ثابت می‌کند.

 

رنو آوان تایم

 

آلفارومئو بررا


کم‌تر کسی پیدا می‌شود که با این طرز فکر که بررا را یکی از زیبا‌ترین خودرو‌های بیرون آمده از تورین بداند، مخالفت کند. همین ظاهر فریبنده، توانایی‌های فنی و حرکتی نه چندان قدرتمند خودرو را پنهان کرده است. پیشرانه V6 به حجم 3.2 لیتر، قلب محرکی است که آلفا در آن سال‌ها برای بررا در نظر گرفته بود. نسخه‌های دیزلی از آپشن‌های کم‌تری برخوردارند و احتمالا در هنگام خرید، مالکین آن‌ها دقایق بیشتری را برای به فروش رساندن خودرو با شما چانه می‌زنند! امروز می‌توانید یک دستگاه آلفارومئو بررا را با سرمایه‌ای کمتر از 5000 یورو خریداری کنید. اگرچه که نسخه‌های تمیز‌تر با کارکرد کمتر از 120,000 کیلومتر، تا 10,000 یورو نیز قیمت می‌خورند.

 

آلفارومئو بررا

 

پژو RCZ


پاسخ پژو به آئودی TT ادامه نخواهد یافت و جایگزینی نخواهد داشت. تقاضای پایین بازار برای RCZ، پژو سیتروئن را مجاب به توقف تولید این اتومبیل کرده است. تغییرات اندک برای مدل‌های جدید RCZ در مقایسه با نسخه اولیه که 5 سال پیش رونمایی شد، آن را از روند رنسانس فعلی طراحی‌های محصولات پژو عقب انداخته است. هندلینگ، استایل خارجی و قیمت تمام شده همگی از مزیت‌های برتری RCZ به رقبا هستند. اما به نظر می‌رسد که دوران افسانه‌ای این مدل به انتها رسیده است. در این میان، برندگان اصلی خریداران دست دوم RCZ هستند که می‌توانند با 6000 یورو، یک نمونه از این پژوی کانورتیبل را با کارکرد متوسط 150,000 کیلومتر خریداری کنند. هرچند که بهای RCZ در مدل‌های مشابه صفر کیلومتر تا 15,000 یورو هم بالا می‌رود.

 

پژو RCZ

 

فولکس واگن گلف MK5 GTI - R32


بهای نسل اول و دوم گلف GTI در سال‌های اخیر، افزایش چشم‌گیری داشته است. اما مدل‌های بد فروش متعلق به نسل سوم و چهارم، همچنان در رکود به سر می‌برند. با این حال، ورژن R32 از نسل چهارم گلف GTI اندک اندک شروع به رشد کرده است. از سوی دیگر به زودی، تمام چشم‌ها به سمت نسخه‌های MK5 نیز چرخش خواهند کرد. این نسل از GTI، انقلابی نوین در تولید هاچ‌بک‌های داغ بود. اگرچه که مدل‌های مجهز به موتور VR6 از این نسل، از نمونه‌های R32 نیز نادر‌تر هستند. اکنون یک MK5 GTI پر کارکرد، با مبلغ 4000 یورو قابل خرید است. حال اینکه نسخه‌های R32 با 2000 یورو اضافه‌تر، در دسترس قرار می‌گیرند.

 

 فولکس واگن گلف R32

 

پورشه 986

 

هیچ اتومبیلی به جرئت به اندازه یک پورشه کلاسیک، ارزشمند نخواهد شد، اما باید اذعان کرد که تصاحب پورشه، حتی در مدل‌های قدیمی هم کار ساده‌ای نیست. باکستر کارکرده، از مناسب‌ترین محصولات پورشه برای قشر متوسط به حساب می‌آید و اگر این باکستر از نوع نسل اول این خودرو، یعنی پورشه 986 باشد، از دیدگاه Cap HPI پتانسیل خوبی برای کلاسیک شدن هم دارد. بر خلاف آن چه تصور می‌شد، خرید یک پورشه کارکرده چندان هم دشوار نیست و با پرداخت چیزی در حدود 10,000 یورو، می‌توان بر نسخه‌ای کم کارکرد از 986 با قطعات فنی سالم و ظاهر تمیز، سوار شد. اگرچه آگهی‌های اینترنتی بسیاری با مضمون پورشه‌های دست دوم 4000 تا 5000 یورویی منتشر می‌شوند، اما در خرید یک اتومبیل آلمانی همچون باکستر، با سرویس‌های گران‌قیمت دوره‌ای، عقل حکم می‌کند که با پرداخت پول بیشتر، نمونه سالم‌تر انتخاب گردد.

 

پورشه 986

 

سوزوکی جیمنی


نسل جدید جیمنی تا پایان امسال معرفی می‌شود، اما نسل قدیم این خودرو با وجود جثه کوچک و قد بلندی که دارد، از قابلیت‌های آفرودی چشمگیری بهره می‌برد. قطعا خرید یک جیمنی دست دوم، برای جوانان گزینه‌ای هیجان‌انگیز به حساب می‌آید. رانندگی با جیمنی در شهر کاملا متفاوت از بیابان است و برای شما در ترافیک‌های پیچیده، همچون یک هاچ‌بک جمع و جور، راحت است. جیمنی از 1998 روی خط تولید رفت، بنابراین می‌توان گفت که خرید نمونه‌های موجود از آن، افراد زیادی را با بودجه‌های مختلف پوشش می‌دهد. امروز یک جیمنی تمیز با کمتر از 130,000 کیلومتر پیمایش، بیش از 2000 یورو نمی‌ارزد.

 

سوزوکی جیمنی

 

تویوتا MR2


قابل اعتماد؟ تجربه واقعی لذت رانندگی؟ بدون کمبود؟ بله، تمام این‌ها در محصول زشت تویوتا خلاصه شده‌اند! شاید عجیب‌ترین اتومبیل موجود در این لیست و یکی از گزینه‌هایی که هیچ‌گاه فکرش را هم نمی‌کردیم که سرنوشتش به کلاسیک شدن ختم شود! در حقیقت، تویوتا MR2 به جز ظاهر زننده و شهرت پایین، هیچ چیز کم‌تر از دیگر کاندیدا‌های خودروی کلاسیک کم ندارد. قطعا این خودرو گزینه وسوسه‌انگیزی نیست، اما به قیمت در حال افزایش آن فکر کنید! شاید به اندازه باکستر برایتان دلبری نکند، ولی یادتان باشد که این یک تویوتا است و نقص فنی و تعمیرگاه، کلماتی ناآشنا برای او به حساب می‌آیند. MR2 در نسخه‌های عادی، برچسب قیمت 2000 یورویی را به خود می‌بیند، اما شک نکنید که با خرید آن به اندازه یک خودروی 4000 یورویی نفع می‌برید.

 

 تویوتا MR2

 

 

اگر از علاقمندان خودروهای کلاسیک هستید، تحریریه اتومبیل فارسی در بخش " اتومبیل کلاسیک " گفتنی‌های جالبی برای شما دارد.

نظر دهید


در همین زمینه