شبکه‌های اجتماعی

نکات مهم برای استفاده از کولر خودرو در زمان شیوع ویروس کرونا
اتومبیل فارسی - پنل سیستم تهویه مطبوع خودرو

استفاده از ماسک، بهترین روش جلوگیری از انتقال

با توجه به اینکه ویروس کووید-۱۹ می‌تواند از طریق عطسه، سرفه و حتی صحبت کردن در محیط منتشر شود، تهویه هوا در محیط‌های مختلف، از جمله خودرو یکی از ملزومات جلوگیری از انتقال ویروس است.

 

به گزارش اتومبیل فارسی به نقل از ایسنا، پاتوژن‌ها و عوامل بیماری زا می‌توانند در فضاهای محصور به میزان قابل توجهی افزایش یابند، اما تهویه منظم و مناسب، خطر عفونت را کاهش می‌دهد و از این رو تامین هوای تازه یا افزایش مقدار هوای تازه اقدامی موثر برای کنترل عفونت‌ها است. فیلترهای مورد استفاده در سیستم‌های تهویه وسایل نقلیه اغلب کارایی حذف ویروس را ندارند. کولر خودروها اغلب هوای داخل کابین را به جریان می‌اندازند و با جذب رطوبت و گرمای محیط هوا را خنک می‌کنند؛ در واقع هوای داخل محیط را به گردش در می‌آورند.

طبق توصیه انجمن سرمایش و گرمایش آمریکا فضاهای بدون تهویه ممکن است باعث ایجاد استرس حرارتی شده و مقاومت افراد به عفونت را کاهش دهد و بنابر این عدم استفاده از وسایل خنک کننده هوا برای جلوگیری از انتشار ویروس پیشنهاد نمی‌شود، البته تهویه به تنهایی قادر به پوشش دادن همه جنبه‌های کنترل بیماری نیست.

 

در صورتی که خودرو تک سرنشین باشد می‌توان از سیستم های تهویه مطبوع و خنک کننده خودرو استفاده کرد، استفاده از ماسک در خودروی تک سرنشین اجباری نیست اما در صورتی که خودرو دارای چندین سرنشین باشد باید در استفاده از سیستم تهویه خودرو موارد زیر رعایت شود:

 

1- استفاده از ماسک برای همه افراد از جمله راننده و سرنشینان ضروری است.

2- در خودرو بدون شیشه باز شونده، کولر و سیستم تهویه باید مرتب مورد بررسی قرار گیرد تا عملکرد مطلوبی داشته باشد و سرنشینان بتوانند راحت‌تر از ماسک استفاده کنند. حتی الامکان از حالت چرخش هوای داخل کابین استفاده نشود زیرا تنها در زمانی که خودرو مجهز به فیلترهای مناسب است گردش داخلی هوا باعث تمیز شدن هوا می‌شود.

3- تهویه کافی باید در خودرو فراهم شود و در صورت تحمل سرنشینان جهت تهویه به جای کولر از پایین کشیدن شیشه‌های خودرو استفاده شود.

4- در زمان استفاده از کولر می‌توان به میزان اندکی یک یا دو شیشه خودرو پایین کشیده شود و یا برای فاصله زمانی مشخصی شیشه خودرو پایین کشیده شود تا هوای داخل تهویه شود.

5- در صورت استفاده از کولر بهتر است دریچه‌های کولر طوری تنظیم شود تا باد مستقیم به طرف افراد پرتاب نشود.

 

نظر دهید


در همین زمینه