شبکه‌های اجتماعی

خودرویی که در اکراین زیر تانک له شد چه بود؟
اتومبیل فارسی - لادا پریورا

اتومبیل فارسی در پی واکنش رئیس پلیس راهور بررسی کرد


این روزها در پی حمله روسیه به اوکراین، یک ویدیو در حال دست به دست شدن در شبکه‌های اجتماعی است. در این ویدیو یک تانک از روی یک خودروی سواری عبور و آن را له می‌کند. این ویدیو بهانه‌ای شد تا سردار سیدکمال هادیانفر، رئیس پلیس راهور ناجا بار دیگر ایمنی خودروهای داخلی را مورد نقد قرار دهد و از استحکام بالا و ایمنی خودرویی که زیر تانک له شد تمجید کرد. هر چند نقد سردار هادیانفر در مورد ایمنی خودروهای داخلی کاملا به جا است، اما اظهارات وی در مورد خودروی له شده زیر تانک، ما را بر آن داشت تا به بررسی مدل و ایمنی این خودرو بپردازیم.

 

Automobilefarsi LADA Priora destroyed in ukraine 3


کیفیت ویدیوها و تصاویر منتشر شده از این حادثه به قدری پایین است که به سختی می‌توان تشخیص داد چه خودرویی در این حادثه آسیب دیده است. اما با بررسی جزء به جزء قطعات سالم مانده آن می‌توان فهمید خودرویی که زیر تانک له شده، لادا پریورا (Lada Priora) است. در نخستین ویدیویی که از این حادثه منتشر شده، تنها می‌توان فرم کلی چراغ‌های عقب و محل جانمایی پلاک که روی در صندوق است و یک قطعه کرومی بالای آن قرار دارد را تشخیص داد. اما در تصاویر دیگری که هنگام نجات راننده آن تهیه شده، می‌توان جزییات بیشتری را تشخیص داد.


طرح رینگ‌ها، خط اصلی بدنه، محل قرارگیری و شکل درِ باک، راهنمای روی گلگیر جلو و محل جانمایی دستگیره‌ها، همگی با لادا پریورا همخوانی دارد.

 

Automobilefarsi LADA Priora 1


لادا پریورا یک خودروی روسی است که برای اولین بار در سال 2007 در سه کلاس بدنه، سدان، هاچ‌بک و استیشن معرفی و تولید شد و نسخه موجود در این حادثه، از نوع سدان بود. لادا پریورا در حقیقت همان لادا 110 است که از سال 1995 تا سال 2005 (تولید این خودرو در مصر تا سال 2015 ادامه داشت) در این شرکت روسی تولید می‌شد. لادا پریورا در سال 2007 در موسسه تست تصادف روسیه (ARCAP) مورد آزمایش قرار می‌گیرد و امتیاز بسیار ضعیف یک ستاره را دریافت می‌کند. هر چند بعدها فاز دوم این خودرو امتیاز بیشتری از این موسسه دریافت می‌کند، اما باید به این موضوع اشاره کرد که روش آزمایش‌های تصادف در این موسسه روسی به کلی با موسسه یورو انکپ (EuroNCAP) متفاوت است.


لادا پریورا سال 2018 به کلی از چرخه تولید خارج شد و جای خود را به مدل مدرن‌تر لادا وستا داد و در طول دوره تولیدش هرگز در موسسه معتبری که بتواند معیاری دقیق از ایمنی در اختیار ما قرار دهد مورد آزمایش قرار نگرفت. با این حال نتایج تست روسی این خودرو به اندازه‌ای ضعیف هست که زنده ماندن راننده حادثه اخیر را ناشی از اقبال خوشش بدانیم، نه استحکام و ایمنی خودرویی که بر آن سوار بود.

 

Automobilefarsi LADA Priora crash test

 

نظر دهید


در همین زمینه