شبکه‌های اجتماعی

ویدیوی خط تولید ژیان در ایران را ببینید
تومبیل فارسی - خط تولید ژیان در ایران

روزی روزگاری سایپا!

 


«پنجره» عنوان فیلمی که در سال 1349 با اقتباس از رمان «تراژدی آمریکایی» و به نویسندگی و کارگردانی «جلال مقدم» ساخته شده است. این فیلم زندگی جوانی را روایت می‌کند که از آبادان به تهران آماده و در کارخانه عموی ثروتمند خود مشغول می‌شود. قسمت جذاب این فیلم برای «اتومبیل فارسی»، کارخانه‌ای است این جوان در آن مشغول به کار می‌شود و تصاویری ارزشمند از صنعت خودروی ایران پیش از انقلاب را به ثبت رسانده و پیش روی ما قرار می‌دهد.


کارخانه‌ای که نقش سهراب سالاری با بازی بهروز وثوقی در آن کار می‌کند، کارخانه سایپا (سیتروئن ایران) است و در بخش‌هایی از فیلم، قسمت‌های گوناگون خط تولید سیتروئن ژیان در ایران را به نمایش می‌گذارد.


سیتروئن ژیان (Dyane)، یک خودروی اقتصادی فرانسوی است که در دنیا بین سال‌های 1967 تا 1983 تولید شد. این بازه برای خط تولید ایران ژیان از 1347 تا 1359 است. سیتروئن ژیان در حقیقت نسخه به‌روزرسانی شده مدل 2CV است، هر چند که با معرفی ژیان، تولید و فروش 2CV همچنان به عنوان یک مدل ارزان‌تر ادامه داشت.


این خودرو علاوه بر ایران در فرانسه، آرژانتین، یوگسلاوی، اسپانیا و پرتغال نیز تولید می‌شد. سیتروئن در طول 15 سال، موفق شد بیش از 1.7 میلیون دستگاه از نسخه‌های مختلف ژیان در سراسر دنیا تولید کند. از این میزان، به طور دقیق 123059 دستگاه از انواع ژیان هاچ‌بک، مهاری و آکادیان در کارخانه سایپا تولید شد.


سیتروئن ژیان یک خودروی اقتصادی بود که در زمان تولید حدود 12000 تومان قیمت داشت و مشتری‌های هدف آن، خانواده‌های با توان مالی‌ پایین‌تر بودند. سال 1359، تولید ژیان در ایران متوقف شد و جای خود را به رنو 5 داد.

 

 

نظر دهید


ملت
اقتصادی پایدار ، رفاه اجتماعی طبقه بندی شده ، در نتیجه کشوری آباد برای همه .... خب نتیجه بعد از این را خودتون قضاوت کنید.
سجادی
اگر همون فرمون الان بود. الان فرمون ها دست مردم و سرزمین بود
قاف
همون فرمون باعث شد مردم دست به انقلاب بزنن
انقد خیالباف نباش

در همین زمینه