شبکه‌های اجتماعی

اولین تجربه رانندگی با چری آریزو6 در پیست آزادی

وقتی چری بزرگان را به چالش می‌کشد

این روزها در حالی که حل صنعت خودروی ایران خوب نیست و بیش‌تر خودروسازان در تامین قطعه‌های خودروهای قدیمی خود با مشکا مواجه ‌هستند، مدیران خودرو در حال تدارک سدانی جدید برای بازار ایران است. چری آریزو6 که در بازار چین با نام آریزو GX شناخته می‌شود و در حقیقت نسخه فیس‌لیفت مدل آریزو5 است.

 

طراحی چری آریزو6
مدت زیادی از معرفی رسمی چری آریزو6 در بازار چین نمی‌گذرد و مدیران خودرو آن را هم‌زمان با بازار چین در ایران عرضه خواهد کرد. چری آریزو5 سدانی بود که به نوعی چری را به بلوغ طراحی رسانده بود. هر چند انتقادهایی برای شباهت آن به کره‌ای‌ها وارد بود، اما توانست در بازار ایران به عنوان گزینه‌ای متفاوت و مجهز شناخته شود. البته این سدان با ضعف‌هایی نیز در بخش فنی همراه بود که در ادامه به آن خواهیم پرداخت. اکنون چری با معرفی آریزو6 در صدد رفع انتقادهای گذشته بر آمده است. چهره سدان جدید چری به مراتب اروپایی‌تر از پیشینیان‌اش است. چری در نمای کناری آن تغییرات گسترده‌ای ایجاد نکرده است، اما تغییر زاویه صندوق بار آن به کلی چهره آریزو6 را دگرگون کرده است. چری در طراحی این قسمت فست‌بک‌ها و یا به نوعی کوپه‌های چهار در را به عنوان الگو در نظر گرفته است. چری آریزو6 به نسبت مدل آریزو5 که پلت‌فرم یکسانی دارند، طول بیش‌تری دارد. در حقیقت چری با حفظ فاصله دو محور 2670 میلی‌متری تنها اندازه اوورهنگ‌ها را تغییر داده و چیزی حدود 14 سانتی‌متر به طول آریزو6 افزوده است. بیش‌تر این افزایش طول در اوورهنگ عقب کشیده‌تر اعمال شده است. خط‌های افقی فراوان نمای کناری نیز سبب می‌شود طول 4710 میلی‌متری چری آؤیزو6 بیش‌تر به نظر برسد. در کنار این افزایش طول، عرض این خودرو تغییری نکرده و ارتفاع آن نیز کم‌تر از 1 سانتی‌متر افزایش یافته است.
به جرات می‌‌توان گفت چری در قسمت طراحی نمای عقب خیلی خوب عمل کرده است. خط‌ها، زاویه و حجم‌پردازی‌های حساب شده طرحی چشم‌نواز در این قسمت پدید آورده است. اتصال چراغ‌های عقب با یک نوار کرومی نیز افزون بر این که به مد این روزهای صنعت خودرو اشاره دارد، هماهنگی جالبی با همین تکنیک در نمای جلوی اتومبیل به وجود آورده است.
در نمای جلو نیز شاهد این هستیم که چری در حال افزایش المان‌های انحصاری خود برای طراحی است. طراحان از طرح جدید جلوپنجره چری برای آریزو6 نیز استفاده کرده‌اند که بزرگ‌تر، زمخت‌تر و خشن‌تر شده است؛ در عین حال استفاده از مشکی پیانویی با المان‌های کوچکی که از معماری سنتی چین الگو گرفته شده فراموش نشده، ضمن این که دوربین جلو به زیبایی در میان آن‌ها مخفی شده است. یک نوار کرومی نیز مانند تمام محصولات چری دو چراغ را به یکدیگر متصل می‌کند.

 

فضای داخلی چری آریزو6
چرم مصنوعی آجری رنگ، پلاستیک‌های سیاه پیانویی و نوارهای کرومی؛ این تمام چیزی است طراحان چری در نمای کابین آریزو6 به کار گرفته‌اند. تِم کلی طراحی کابین از الگوی طراحی داشبورد در محصولات آئودی پیروی می‌کند. اداوت تا حد امکان به صورت افقی و مایل در آمده است و دریچه‌های کولر نیز نواری باریک است که از میانه داشبورد آغاز شده و به سمت شاگرد مایل شده است. استفاده از دو رنگ آجری و سیاه دست طراحان را تا اندازه زیادی باز گذاشته است. امتداد قسمت آجری رنگ داشبورد تا روی در و استفاده از دوخت‌های روی چرم که خط‌هایی افقی را ایجاد کرده، فضای کابین را از نظر بصری گسترده‌تر نشان می‌دهد.
طراحان چری برای کابین آریزو6 دست به سنت‌شکنی‌های بیش‌تری زده‌اند، پنل‌های سنتی سیستم تهویه مطبوع جای خود را به پنل‌های لمسی جدید داده است که احساسی مدرن‌‌تر را القا می‌کند. نشان‌گرهای سرعت و دور موتور نیز به نمونه دیجیتالی جایگزین شده است.
گذشته از تمام این توصیف‌ها از آن‌چه طراحان چری در بحث ظاهر کابین به کار گرفته‌اند، چری‌ آریزو6 به صندلی‌های خوبی مجهز شده که حتی در پیچ‌ها با سرعت بالا به خوبی بدن شما را در می‌گیرد. در کنار این عملکرد مناسب، باید به این موضوع نیز اشاره کرد که با وجود قیمت احتمالی بیش از 200 میلیون تومانی این خودرو، صندلی‌های آن حتی برای راننده به صورت دستی تنظیم می‌شود.

 

ویژگی‌های فنی و تجربه رانندگی
چری آریزو6 به یک پیشرانه 1.5 لیتری 4 سیلندر توربوشارژ مجهز است که توانایی تولید 147 اسب‌بخار قدرت و 210 نیوتن‌متر گشتاور را دارد. این پیشرانه دقیقا همان نمونه استفاده شده در چری تیگو7 است که به خوبی جواب خود را پس داده است. این پیشرانه همراه با جعبه‌دنده جدید CVT با قابلیت تعویض به صورت 9 سرعته همراه شده است. این در حالی است که این پیشرانه در تیگو7 با یک نمونه 6 سرعته دو کلاچه همراه شده است.
مدیران خودرو پیش از این که چری آریزو6 را روانه بازار کند، آن را به پیست آزادی آورد و با رقیب‌‌های غیر چینی‌اش مقایسه کرد. نتیجه جالب توجه این آزمایش برتری آن از قدرت و شتاب‌گیری در برابر خودروهای آسیایی و اروپایی بود. این درست بزرگ‌ترین ضعفی بود که می‌شد در چری آریزو5 جست‌و جو کرد. آریزو5 چه در نسخه دنده‌ای و چه در نسخه اتوماتیک در شروع حرکت با ضعف خاصی همراه بود که در دورهای بالاتر این ضعف در نسخه CVT برطرف می‌شد اما در نمونه دنده‌ای شدت می‌گرفت. با آزمایشی کوتاه در پیست آزادی، باید گفت چری آریزو6 عملکردی به مراتب بهتر از پیشینیان خود دارد. شاید شروع حرکت با کمی کندی و تاخیر همراه باشد، اما این موضوع به سرعت برطرف می‌شود. آریزو6 به سادگی در مسیر 400 متر پیست آزادی به سرعت 120 کیلومتر بر ساعت می‌رسد. شتاب‌گیری مناسب این خودرو، آن را به گزینه‌ای مناسب برای مسیرهای بیرون جاده‌ای تبدیل می‌کند. عملکرد ترمزها نیز نسبت به آریزو5 بهبود قابل توجه‌ای داشته است. چری آریزو6 در پیچ‌ها تمایل به انحراف از مسیر دارد، می‌توان این موضوع را ناشی از افزایش طول اوورهنگ عقب دانست. با این حال با وارد مدار شدن سیستم کنترل پایداری از این انحراف جلوگیری می‌شود.

 

وضعیت در بازار ایران
چری آریزو6 با تجهیزات رفاهی و ایمنی پیشرفته و کاملی مانند دوربین 360 درجه، سیستم کمکی شروع حرکت در سربالایی، سامانه کنترل کشش، فرمان برقی، دوربین داینامیک عقب، پنل روشنایی روی در خودرو، سیستم تنظیم حداکثر سرعت مجاز، سنسور پارک جلو و عقب و... مجهز شده است. این امکانات در کنار طراحی و عملکرد فنی مناسب آن، آریزو6 را به گزینه‌ای منطقی برای خرید تبدیل می‌کند، هر چند وضعیت نامناسب بازار خودرو و ارز موجب می‌شود قیمت تمام شده این خودرو برای مصرف کننده در محدوده 200 میلیون تومان باشد. بررسی کوتاه چری آریزو۶ در پیست نشان داد چری تلاش کرده تا ایرادهای نسخه قبلی را برطرف کند، حال باید منتظر ماند و دید آیا ایرادهای اپیدمی آریزو۵ نیز در این محصول برطرف شده است یا خیر؟

نظر دهید


در همین زمینه