آزمایش رانندگی بلند مدت با پژو 3008

700 کیلومتر با کراس‌اوور محبوب پژو

نویسنده: سپهر عظیمی دوشنبه، 10 ارديبهشت 1397

منبع: WhatCar

 

3008 نام آشنایی در بازار خودرو‌های خانوادگی اروپا است، اما در نسل جدید با یک جهش اساسی روبرو شده است. این ورژن جدید از مدل چهار رقمی پژو بیش از از اندازه جذاب و دوس داشتنی شده است. بنابراین تصمیم گرفتیم تا با رانندگی بلند مدت با این کراس اوور، آن را به بوته آزمایش بکشیم.
سوال اصلی اینجاست که چرا پژو ناگهان تصمیم گرفت تا 3008 خود را تغییر کلاس دهد و به شکل یک SUV تنومند درآورد!؟ آیا این تغییر به تنهایی برای پر فروش شدن 3008 کافی بود؟ باید ثابت شود که آیا 3008 می‌تواند به عنوان مثال در یک مسافت بیش از صد کیلومتر، به اندازه لازم اقتصادی و کاربردی ظاهر شود؟


قیمت: 23,755 یورو
قیمت نمونه مورد آزمایش: 24,280 یورو
هزینه سفارش رنگ متالیک: 525 یورو


مالک می‌گوید، کمتر از یک سال پیش، زمانی که خودروی خود را با رنگ خاص آبی آلومینیومی تحویل گرفت، 3008 خودروی کمیابی در جاده‌های اروپا به حساب می‌آمد. 3008 جدید افزایش سایز را تجربه کرده است و در ظاهر، طراحی ظریفی دارد. در نمای جلو همچون پژو‌های دیگر زیبا و گیرا است و در نمای جانبی، شباهت اندکی به رنج‌روور دارد، اما در نمای عقب 3008 از تمام خودرو‌های جهان متمایز است و ظاهر منحصر به فردی دارد. تمام این تغییرات را می‌توان به فال نیک گرفت چرا که گویی زبان جدید طراحی پژو به دل مردم نشسته است و جالب آن که 3008 پس از کسب جایزه خودروی سال اروپا، تنها از ژانویه 2017 تا امروز، موفق به فروش 26000 دستگاه فقط در بازار بریتانیا شده است.
با این اوصاف، 3008 در حقیقت از ویژگی‌های لازم برای مردمی شدن برخوردار است که علاوه بر استایل زیبا، باید به کابین مدرن آن هم اشاره کرد. ریموت خودرو را فشرده و پا به این فضای جذاب می‌گذرایم. یک داشبورد بزرگ دیجیتالی در مقابل سرنشینان قرار دارد که کم کم در حال تبدیل به یک استاندارد در محصولات پژو است. اطلاعات مفیدی چون سرعت، دور موتور، محدودیت‌های سرعتی در جاده و راهنمایی‌ها و علائم سیستم رهیاب ماهواره‌ای همگی بر روی این مانیتور بزرگ برای ما به نمایش در می‌آیند. نکته‌ای که نظر نگارنده را بیش از هر چیز به خود جلب کرد، مساحت 12 اینچی نمایشگر خودرو است که راننده را از چشم چرخاندن از جاده و حواس پرتی به قسمت‌های مختلف داشبورد، بی نیاز می‌کند.
کابین 3008 را نمی‌توان بهترین در کلاس خود دانست، اما قطعا یکی از ممتازترین‌ها در این زمینه است که با ترکیب رنگ‌های متنوعی در کابین عرضه می‌شود. چرم مصنوعی صندلی‌ها نیز از کیفیت رضایت بخشی برخودار است، هرچند که ای کاش پژو، از تریم چرم مورد استفاده در محصولات زیر شاخه لوکس خود، دی اس، در محصولات متداول خود نیز بهره می‌برد. نکته برجسته دیگری که در طول تست به آن پی بردیم، فضای بزرگ پا در هر دو ردیف و فضا‌های کاربردی فراوان برای قرار دادن اشیا است که در سفر‌های طولانی حقیقتا به کار می‌آیند.
در مسافرت طولانی و چند روزه ما که از کرواسی به سمت شهر منچستر، بیش از 720 کیلومتر را طی کردیم، نکته قابل ستایش راحتی نشیمن صندلی‌ها و فضای آرام اتاق بود. در حقیقت نرمی سیستم تعلیق، با وجود SUV بودن خودرو، همراه با ارگونومی بالای صندلی‌ها و سکوت پیشرانه دست به دست یکدیگر دادند، تا خستگی مسیر را از تنمان بیرون کنند. نکته مثبت بعدی دقت بالای نویگیشن خودرو در یافتن نزدیک ترین پمپ بنزین در مناطق ناشناخته بود که استرس تمام شدن سوخت را از ما دور می‌کرد. صندلی‌های عقب 3008 در سطح متوسطی قرار می‌گیرند و از نظر راحتی و فضا، یک گام عقب تر از رقیب‌های آسیایی هستند. ما توانستیم در طول سفر دو سالمند را به راحتی در قسمت عقب جای دهیم حال آن که اگر تعداد آن‌ها سه نفر بود، نمی‌توانستند به این راحتی در ردیف عقب دوام بیاورند!
از لحاظ فنی باید بگوییم که 3008 رفتار متفاوتی از خود نشان داد. سیستم تعلیق خودرو در عبور از ناهمواری‌های جاده موفق عمل کرد. در حقیقت 3008 بر خلاف بیشتر پژو‌ها، تسلیم دست‌انداز‌ها نشد و اثری از کوبش‌های شدید در کابین آن پدید نیامد. هندلینگ 3008 را با ورود به چند دور برگردان محک زدیم. حس عدم پایداری در این کراس‌اوور احساس نمی‌شود و فقط دم خودرو تمایل به انحراف دارد، اما در مجموع خودرو به کمک ESC و توزیع وزن مناسب، ایستایی خود را حفظ می‌کند. فرمان کوچک 3008 در دست چندان حس امنیت نمی‌دهد، اما تیم ما به واقع قدردان شعاع گردش زیاد آن است که قدرت مانور در شهر را به شدت افزایش می‌دهد.
پیشرانه کوچک توربو شارژ 3008 از نسل جدید پیشرانه‌های پژو‌سیتروئن است که به خوبی از پس حمل 4 سرنشین بالغ همراه با صندوق پر از بار در سربالایی‌ها بر می‌آید. مصرف سوخت 3008 در سیکل ترکیبی بهتر از رنو کجار است اما هنوز به پای میتسوبیشی ASX نمی‌رسد. راستش را بخواهید، اگر بار دیگر فرصت تست رانندگی با 3008 را داشتم، به احتمال زیاد نسخه دیزل را انتخاب می‌کردم!
آن چه که از میان آپشن‌های جدید 3008 پسندیدم، گرمکن صندلی‌ها و غربیلک فرمان بود که حقیقتا برای صبح‌های سرد پاریس کاربردی به نظر می‌رسد و سیستم جالب دیگر، سامانه Peugeot’s Advance Grip Control که با انتخاب 5 حالت مختلف، کشش و حرکت خودرو را در شیب‌های زیاد و مناطق صعب‌العبور همچون زمین‌های یخ‌زده و یا لجن‌زار‌ها سهولت می‌بخشد. همچنین در اقلیم‌های مختلف باید دید که 3008 چگونه از پس طبیعت بر می‌آید، چرا که تایر‌های چهار فصل زیر آن قرار گرفته است.
به طور کلی 3008 را می‌توان خودرویی راحت و لذت‌بخش توصیف کرد. از قضا این که به نقل قول از همسایه دیوار به دیوار یکی از اعضای تیم تست، با فروختن رنج‌روور خود و خرید یک 3008، افت چندانی را در سواری حس نکرده و حتی کیفیت بالای پژو او را متعجب کرده بود. به خصوص آن‌جا که به خود یادآوری می‌کند که کم‌تر از نصف بهای یک رنج روور صفر کیلومتر برای خودروی جدیدش پرداخته است!

در همین زمینه

بیشتر بخوانید

شبکه‌های اجتماعی

تلگرام اتومبیل فارسیآپارات اتومبیل فارسیاینستاگرام اتومبیل فارسییوتیوب اتومبیل فارسیتلگرام اتومبیل فارسی

پیشنهاد اتومبیل فارسی

No Internet Connection