شبکه‌های اجتماعی

مرسدس بنز O 319، یک کمپر کلاسیک

تعطیلات آقای بنز

 خودروهای کمپر همواره یکی از موضوعات جذاب و پرطرفدار در صنعت خودرو محسوب می‌شوند و این روزها شاهد رقابت میان محصولات کمپر غول‌های خودروسازی دنیا یعنی مرسدس‌بنز Vکلاس مارکو پولو و فولکس‌واگن کالیفرنیا هستیم. در گوشه‌ای دیگر از دنیا، یکی از علاقه‌مندان به خودروهای مسافرتی و کمپرها اقدام به بازسازی و تبدیل یک مینی‌بوس مرسدس‌بنز به یک کمپر دوست‌داشتنی است.

 

تاریخچه اولین ون تجاری بنز
مرسدس‌بنز L 319 خودرویی تجاری سبک است که در فاصله سال‌های 1955 تا 1967 تولید شد. این خودرو از یک ون تجاری استاندارد بزرگ‌تر و از یک کامیون سبک متعارف در آن زمان کوچک‌تر بود. L 319 اولین محصول مرسدس‌بنز در این کلاس خودروها بود و این خودروساز آلمانی بر اساس این پلت‌فرم، گستره‌ای از خودروها شامل نسخه‌های مختلف ون و کامیون را عرضه می‌کرد. بر اساس این پلتفرم نسخه‌هایی با کاربری خاص و مدل‌های مختلف مینی‌بوس نیز تولید شد که مینی‌بوس‌های تولید شده بر این اساس را با کد O 319 شناخته می‌شدند. این محصول مرسدس‌بنز در سال‌های 1967 و 1968 در مجموعه ایران‌ناسیونال در تهران نیز به صورت رسمی تولید می‌شد.

 

نمای کلاسیک
برای بررسی این خودرو از نمای بیرونی و طراحی خارجی آن شروع می‌کنیم، چرا که می‌توان این بخش از مینی‌بوس O 319 مرسدس‌بنز را شاخص‌ترین قسمت آن دانست. طراحی ساده‌ای که در حقیقت خالق یک کاراکتر در صنعت خودروی آلمان شد و در طول 13 سال تولید آن، پایه و اساس تولید وسایل نقلیه مختلفی از ون‌ها گرفته تا ماشین‌های آتش‌نشانی قرار گرفت. نمونه مورد بررسی ما در سال 1959 تولید شده است اما طی فرآیند بازسازی پانزده ساله‌ای که پشت سر گذاشته، بسیار سرحال و مانند یک نمونه تازه تولید شده به نظر می‌رسد. با وجود اینکه بازسازی انجام گرفته در این مورد، رنگ‌آمیزی دو رنگ آن با دقت انجام شده و به خوبی نمونه اولیه است.


قلب مدرن
نمای خارجی این خودرو با دقت فراوان و مطابق با نمونه اصلی و اولیه آن بازسازی شده بود اما در داخل داستان متفاوتی در جریان است. فرمان این خودرو در کنار آمپرها بسیار خوب به نظر می‌رسند و متعلق به دهه 1950 میلادی هستند و این در حالی است که دیگر قسمت‌های داخل اتاق این خودرو مربوط به بازه‌ زمانی سال تولید این ون و دهه میلادی که در آن به سر می‌بریم است. نکته قابل توجه در مورد این ون مرسدس‌بنز این است که تمام آپشن‌ها و ادوات تعبیه‌شده در آن به خوبی کار می‌کنند و به همین دلیل می‌توان در یک کمپینگ واقعی به این خودروی کمپر اعتماد کرد.
همان ترکیبی که در اتاق این مرسدس‌بنز شاهد آن بودیم، در بخش فنی این خودرو نیز قابل مشاهده است. در حالی که این 319 از سیستم انتقال قدرت اصلی و استاندارد خود بهره می‌برد، نیروی مورد نیاز حرکت خود را از یک پیشرانه مدرن و جدید مرسدس‌بنز به دست آورده و از طریق یک جعبه‌دنده اتوماتیک به محور محرک عقب با چرخ‌های دوبل منتقل می‌کند. با در نظر گرفتن پیشرانه اصلی این خودرو که 43 اسب بخار قدرت در اختیار راننده قرار می‌داد، استفاده از ترکیب جدید باعث ارتقای قابل ملاحظه‌ای در بخش فنی آن شده است. قیمتی که برای این خودرو در حدود 175،000 تا 200،000 دلار اعلام شده بود، تقریبا سه برابر یک مرسدس‌بنز Vکلاس مارکو پولو جدید است!

نظر دهید


در همین زمینه