شبکه‌های اجتماعی

اولین محصول لکسوس زمانی متولد شد که این برند وجود نداشت
اتومبیل فارسی - لکسوس LS400

33 سال پیش و 2 سال پیش از تولد برند لکسوس

اولین اتومبیل لکسوس 33 سال پیش متولد شد، حتی قبل از آن که این برند نام و نشانی داشته باشد!

 

ماجرا از ماه می سال 1987 آغاز شد. زمانی که طراحی خودرویی با کد F1 در دستور کار مهندسین تویوتا قزار گرفت. یعنی دو سال پیش از آن که برند لکسوس به طور رسمی شکل بگیرد. نتیجه این طراحی در نمایشگاه دیترویت دو سال بعد به طور رسمی معرفی و با نام و نشان لکسوس و مدل LS400 عرضه شد. 

تویوتا در طراحی این مدل از همان فرم جعبه‌ای شکلی که در طراحی خودروهای لوکس در آن زمان مرسوم بود و بزرگانی چون مرسدس بنز  و ب‌ام‌و در طراحی و تولید محصولات لوکس خود به کار می‌بردند، استفاده کرد. در عین حال مهندسین تویوتا در حال مطالعه برای بهبود ویژگی‌های آیرودینامیکی LS400 بودند تا بتوانند به مصرف سوخت بهینه‌ای برای این مدل دست پیدا کنند.

 

 این مدل به یک پیشرانه V8 تنفس طبیعی جدید با حجم 4 لیتر مجهز بود که با کد 1UZ-FE شناسایی می‌شد. این پیشرانه توانایی تولید 250 اسب‌بخار قدرت و 353 نیوتن‌متر گشتاور را دارا بود. همراه این پیشرانه، یک جعبه‌دنده 4 سرعته خودکار جدید که دارای سامانه کنترل الکترونیکی بود نیز عرضه شد که توان تولیدی پیشرانه را به محور عقب خودرو منتقل می‌کرد. با این پیشرانه و جعبه‌دنده، LS400 در مدت زمان 8.5 ثانیه به مرز سرعت 100 کیلومتر در ساعت می‌رسید و بیشینه سرعت آن نیز 250 کیلومتر در ساعت اعلام شده بود.

 

تویوتا در یک بازه 16 ماهه، 14 نمونه از LS400 را برای بررسی و آزمایش‌های فنی تولید کرد. از جمله این آزمایش‌ها می‌توان به تست تونل باد اشاره کرد که در آن، اتومبیل همراه با تعبیه چند میکروفن در فضای داخلی کابین در تونل باد مورد آزمایش قرار می‌گرفت تا نفوذ هرگونه صدای مزاحم باد به داخل کابین تشخیص داده شود. 

همچنین 24 نوع مختلف تریم چوبی مورد بررسی قرار گرفت تا با پوشش چرمی داخل کابین هم‌خوانی داشته باشد. زمانی که نوبت به طراحی پنل‌های داخل کابین رسید، طراح سرشناس «میچیکازو ماسو» در برابر طراحی مدرن فضای داخلی و استفاده از نمایشگرهای دیجیتالی مقاومت کرد و استفاده از نشانگرها و ادوات آنالوگ را ترجیح داد. 

 

در بعد بازاریابی، محققان لکسوس دریافتند که مشتریان آمریکایی پرستیژ و طراحی خارجی خودرو را اولین ملاک برای خرید خودرو در نظر می‌گیرند و عملکرد فنی در اولویت چهارم در خرید خودرو برای آن‌ها قرار دارد. تویوتا در این باره می‌گوید: «طراحی به عنوان یک عنصر مهم مورد توجه ما قرار گرفته است و از آن زمان تاکنون به عنوان یک اصل مهم در توسعه هر محصول جدید لکسوس رعایت شده است.»

 

شاید یکی از بزرگترین امتیازهای لکسوس در سال 1989، عرضه LS 400 با برچسب قیمت تامل برانگیز 35.350 دلار بوده که به کمک آن توانست دردسرهایی را برای رقبای آلمانی گران قیمت ایجاد کند.

نظر دهید


در همین زمینه