شبکه‌های اجتماعی

اولین کراس‌کوپه تاریخ را بشناسید

اتومبیل‌های کانسپت فراموش شده: نیسان تریل رانر 1997

نیسان بیش از بیست سال پیش ایده ترکیب یک کراس‌اوور با یک کوپه را اجرا کرد، کانسپتی به نام نیسان تریل رانر که در نمایشگاه اتومبیل توکیو سال 1997 به نمایش درآمد و به یک پیشرانه 1.8 لیتری با توان 185 اسب بخار، جعبه دنده CVT و سیستم تمام چرخ محرک مجهز بود.

امروز بیش از هر زمان دیگری شاهد خودروهایی با سگمنت سوال برانگیز کراس‌کوپه هستیم، این خودروی مفهومی نیسان نیز دقیقا یک کوپه مناسب برای تمام مسیرها است، صنعت خودرو از بیست سال گذشته تغییرات اساسی را تجربه کرده‌است و در تلاش است مشتریان بیشتری را صرف نظر از آن‌چه ترجیح می دهند به خود جذب کند. امروز خودروسازان سگمنت‌های جدید بسیاری را از ترکیب چند سگمنت دیگر ایجاد کرده‌اند که نمونه بارز آن ترکیب کراس‌اوورها با کوپه‌ها است. خودروسازان پریمیوم این کار را آغار کردند که بعد از آن برندهای معتبر و معروف نیز دست به این کار زدند.
نیسان در 1997 ایده بهتری داشت اما متاسفانه تریل رانر هرگز چراغ سبز تولید انبوه را دریافت نکرد. در حالی‌ که امروز کراس کوپه‌های بسیاری ساخته می‌شود که در واقع خودروهایی بر اساس کراس‎اووهایی با پلتفرم مشابه ساخته شده‌اند، با این تفاوت که خط سقف آن‌ها شیب بیشتری دارد. کانسپتی که در عکس‌ها می‌بینید، اولین مدل در این سگمنت و در درجه اول یک کوپه است که با سیستم تمام چرخ محرک و تعلیقی که فاصله آن را از سطح زمین افزایش داده بود ساخته شده تا این مدل بتواند در هر مسیری حرکت کند.
طراحی این مدل با سیستم تعلیق بالا رفته که به آن حالت منحصر به فردی داده بود، بسیار در نوع خود جذاب به نظر می رسد. در نمای عقب دو اسپویلر نصب شده، همچنین در همین بخش سپر به شکلی غیرمتعارف طراحی شده به گونه‌ای که زاپاس این کانسپت قابل مشاهده است. شاید این زیباترین کانسپتی نباشد که نیسان تاکنون ساخته اما باید اعتراف کرد که شبیه هیچ چیز نیست. در سال 2013 نیز شرکت طراحی ایتال دیزاین ایده‌ای مشابه را تکرار کرد که پارکور کوپه نام داشت که بر اساس لامبورگینی گالاردو ساخته شده بود که این مدل نیز مانند تریل رانر تنها برای نمایش ساخته شده بود.

نظر دهید


در همین زمینه