شبکه‌های اجتماعی

ملاقات با فیات 500 جولی رییس‌جمهور یوگسلاوی

خودرویی برای ثروتمندان دهه 60

در دهه 60 میلادی شاخه‌ای از خودروها شکل گرفت که برای تفرج‌گاه‌های ساحلی و زمین‌های گلف مناسب بود. ایتالیا شهرهای ساحلی فراوانی دارد، اما طبقه مرفه جامعه در این دهه معمولا با فراری‌ها یا مازراتی‌های خود به ساحل نمی‌رفتند. همین دلیل ایتالیا را به یکی از تولیدکننده‌های اصلی این خودروها تبدیل کرد و اتاق‌سازهای بسیاری در این دوره به ساخت نمونه‌های این چنینی روی آوردند. 
فیات 500 جولی یکی از جذاب‌ترین نمونه‌های تولید شده در این سگمنت است که به تازگی یکی از معدود نمونه‌های سالم‌ مانده آن را در بلگراد ملاقات کرده‌ایم که در قاب عکس کنار آن، «تیتو»، نخست‌وزیر یوگسلاوی دیده می‌شود. 
فیات برای این که این نیاز بازار را برطرف کند، بر اساس مدل 500، خودرویی که پیچیدگی مکانیکی چندانی نداشت، اقدام به ساخت مدل جولی کرد. فیات 500 جولی بسیار گران بود، زمانی که نمونه استاندارد فیات 500 تنها 998 دلار قیمت داشت، نسخه جولی 1760 دلار قیمت‌گذاری شده بود و این موجب می‌شد تنها افراد مشهور و سرمایه‌دار برای خرید آن اقدام کنند، در نتیجه بیش‌تر نمونه‌های باقی‌مانده از این خودرو مسافت بسیار کمی را پیموده‌اند.
فیات 500 جولی در ایتالیا با نام La Spiaggina نیز شناخته می‌شد که می‌توان آن را ساحل ترجمه کرد. البته این خودرو در بازارهای جهانی با نام جولی شناخته می‌شود که در زبان‌های مختلف معنی‌های متفاوتی دارد و بیش‌تر «زیبا» ترجمه می‌شود. فیات 500 جولی از سال 1958 تا 1961 در بازار آمریکا فرخته شد و تولید آن تا سال 1965 ادامه داشت.
ویژگی مهم فیات 500 جولی حذف درهای کناری، ستون‌های عقب و سقف خودرو بود. سقف فلزی مدل 500 جای خود را به یک چتر لبه‌دار داده است. دور تا دور خودرو میله‌های کرومی تعبیه شده است و صندلی‌های آن با چهار صندلی پلاستیکی حصیر مانند جایگزین شده است.
جولی از پیشرانه‌ای مشابه با فیات 500 استفاده می‌کرد. یک نمونه دو سیلندر با حجم دقیق 499.5 سی‌سی و توان 22 اسب بخار که با یک جعبه دنده 4 سرعته همراه شده بود. جولی به صورت الکتریکی استارت می‌خورد. به لطف وزن 485 کیلوگرمی، این خودرو تا 105 کیلومتر بر ساعت سرعت می‌گرفت. 
فیات در فاصله سال‌های 1960 تا 1965 این مدل را در سایت تورینوی خود تولید کرد و در مجموع چیزی بین 600 تا 700 دستگاه از این محصول از خط تولید خارج شد و اکنون نزدیک به 100 دستگاه از انواع مدل‌های آن سالم باقی مانده است.
یکی از این 100 دستگاه باقی مانده متعلق به یوسیپ بروز تیتو (زاده ۷ مه ۱۸۹۲ - درگذشته ۴ مه ۱۹۸۰)، رییس جمهور یوگسلاوی و رهبر اتحادیه کمونیست‌های یوگسلاوی است که اکنون در موزه اتومبیل‌های کلاسیک بلگراد نگهداری می‌شود. 
این نمونه، از سری تولید محدود در سال‌های 1964 تا 1966 است و تنها 20هزار کیلومتر با آن پیموده شده است. ارزش این خودرو اکنون نزدیک به 80‌ هزار پوند تخمین زده می‌شود.

نظر دهید


در همین زمینه