شبکه‌های اجتماعی

تامین قطعات خودروهای چینی به مشکل خورده است

رئیس اتحادیه تعمیرکاران خودرو تهران گفت

رئیس اتحادیه تعمیرکاران خودرو تهران گفت: «تقلب در قطعات یدکی خودرو همچنان همانند گذشته وجود دارد و در این میان روغن‌ موتور و فیلتر‌ها بیش‌ترین میزان تقل را به خود اختصاص داده‌اند.»

 افزایش قیمت بسیاری از قطعات یدکی باعث شده که نمونه‌های تقلبی در بازار نیز افزایش یابد. در این میان تامین قطعات بسیاری از خودروها نیز به مشکل خورده و مالکان این خودروها با گرانی بیش از حد و حتی در برخی موارد کمبود قطعه دست و پنجه نرم می‌کنند.

یک‌آئین ابتدا به وضعیت تامین قطعات در بازار پرداخت و گفت: «برای خودروهای داخلی هیچ مشکلی از لحاظ تامین قطعات نداریم اما در مورد خودروهای وارداتی شرایط متفاوت است. تامین قطعات الکترونیکی خودروهای وارداتی گاهی اوقات دچار مشکل می‌شود اما به طور کلی نسبت به مصرف برای خودروهای وارداتی موجودی قطعات داریم.»

وی ادامه داد: «در رابطه با خودروهای چینی با مشکل تامین قطعات مواجه هستیم زیرا تنوع آن‌ها زیاد است و برای تامین قطعات اطلاعات فنی و مشخصاتی در دسترس نیست. نمایندگی‌هایی که خودروها را به بازار آورده‌اند اطلاعات خوبی ندارند و انحصار در اختیار یک عده قرار گرفته است. امروز شرایط اینگونه است که خودروهای چینی بازار را احاطه کرده‌اند و تنوع دیگری وجود ندارد. باید شرایط را به گونه‌ای مدیریت کرد که قطعات مورد نیاز برای این خودروها نیز تامین شود.»

 

رئیس اتحادیه تعمیرکاران در مورد قیمت قطعات گفت: «قیمت قطعات رو به بالاست و با هر تغییر نرخ ارز یک پله به سمت جلو حرکت می‌کند. تا چند ماه قبل قیمت ارز حدود ۱۱ هزار تومان بود و امروز به حدود ۱۴ هزار تومان رسیده و مسلما با تغییر قیمت مواجه می‌شویم که این موارد دیگر به تاجر مربوط نمی‌شود. لازم به ذکر است قطعاتی که در بازار وجود دارد اکثرا از داحل تامین می‌شود اما در رابطه با خودروهای وارداتی اکثر از خارج می‌آیند.»

وی در پایان اشاره‌ای به کیفیت قطعات و وجود نمونه‌های تقلبی در بازار کرد و گفت: «اکثر محصولات قطعه‌سازان داخلی به سمت خودروسازان می‌رود اما قطعات افترمارکت کیفیت لازم را ندارد. به نظر می‌رسد که برون‌سپاری به کارخانجات کوچکتر دیگری داده شده است. تقلبی‌ها نیز همچنان وجود دارد و هرچه قطعات گران‌تر می‌شود این کار نیز به صرفه‌تر خواهد بود. در مورد روغن‌موتور و فیلترها به شدت نمونه تقلبی آن‌ها زیاد است.»

 

نظر دهید


در همین زمینه