شبکه‌های اجتماعی

اتومبیل فارسی - اریل هایپرکار

با قابلیت انتخاب 4 و یا 2 موتور الکتریکی


شرکت اریل که پیش از این با مدل اتم آن آشنایی داشتیم در حال توسعه یک خودرو اسپرت الکتریکی با نام هایپرکار است. تصاویر و اطلاعات منتشر شده از این خودرو متعلق به نمونه پیش تولید است و گفته می‌شود که این خودرو دو سال آینده به دست خریداران خواهد رسید.


خریداران می‌توانند خودرو هایپرکار را در دو نوع 4 موتور و 2 موور سفارش دهند. نمونه 4 موتور بر روی هر چرخ یک موتور الکتریکی دارد که آن را به چهارچرخ محرک تبدیل می‌کند و موتور‌ها در نمونه دو موتور نیز بر روی دو چرخ عقب سوار می‌شوند تا آن را به دیفرانسیل عقب تبدیل کنند. خروجی نمونه 4 موتور 1180 اسب‌بخار برآورد شده که شتاب اولیه 2 ثانیه‌ای ( 4.4 ثانیه تا 161 کیلومتر بر ساعت ) به ارمغان می‌آورد. البته این شرکت با قرار دادن سیستم تقسیم برداری گشتاور انتظار دارد تا این خودرو سریع‌تر از پلن‌های برآورد شده باشد.


هایپرکار از یک پک باطری 62 کیلووات ساعت کازورث استفاده می‌کند که در چرخه WLTP می‌تواند با یکبار شارژ 241 کیلومتر پیمایش داشته باشد. برای افزایش این عدد، اریل یک توربین افزایش دهنده برد کازورث در نظر گرفته که توان چرخش 110.000 دور در دقیقه دارد و می‌تواند 47 اسب‌بخار قدرت تولید کند.


هایپرکار بر روی یک شاسی مونوکوک آلومینیومی با پنل های فیبرکربن ساخته شده است که در نسخه 4 موتور وزنی در حدود 1500 و در نمونه 2 موتور کمتر از 1400 کیلوگرم وزن دارد. سیستم تعلیق جلو از نوع دوبل جناغی همراه با دمپر‌های بیلشتاین است، ترمز‌ها از نوع AP Racing با شش پیستون در جلو و چهار پیستون در عقب هستند و یکی از نکات جالب هایپر کار تغییر وضعیت کنترل کشش، نیروی ترمز و تقسیم برداری گشتاور با توجه به سطح راننده خواهد بود.

 

 
اریل در خصوص طراحی خارجی این خودرو می‌گوید: «استایل خارجی هایپرکار ناشی از الزامات درگ و خنک‌کاری مورد نیاز سیستم‌ها است. بالچه‌های عمودی و حفره‌های بسیاری در بدنه این خودرو دیده می‌شود و یک اسکوپ بزرگ هوا را از جلو به سمت توربین هدایت می‌کند.»


اگر از ابتدا متن ذهن شما نیز درگیر این شده که چرا اریل برای یک خودرو اسپرت کوچک الکتریکی نام هایپرکار که خودروهایی نظیر بوگاتی، فراری و... را یادآور می‌شود انتخاب کرده؛ باید بدانید هایپرکار مخفف High-Performance Carbon Reduction است. نام اصلی این خودرو هنوز انتخاب نشده و در خصوص قیمت نیز این شرکت قصد دارد تا آن را زیر یک میلیون پوند نگهدارد.

 

نظر دهید


در همین زمینه