شبکه‌های اجتماعی

خودروسازان داخلی در 7 ماه سال 99 چند دستگاه خودرو تولید کرده‌اند؟
اتومبیل فارسی - خط تولید سایپا

با اعلام صورت‌های مالی سه خودروساز بزرگ کشور

با اعلام صورت‌های مالی سه خودروساز بزرگ کشور به بورس، مشخص شد آن‌ها در مجموع توانسته‌اند در هفت ماه امسال و نسبت به مدت مشابه سال گذشته تولید خود را افزایش دهند.

به گزارش پایگاه خبری اتومبیل فارسی به نقل از  تجارت‌نیوز، طبق آمار استخراج‌شده از صورت‌های مالی ایران‌خودرو، گروه پژو این شرکت (به جز پژو ۲۰۰۸) تیراژی ۱۷۹ هزار و ۹۴۹ دستگاهی طی هفت ماه امسال داشته که نسبت به مدت مشابه سال گذشته، 49/5 درصد رشد را نشان می‌دهد. اما در حالی که به نظر می‌رسید مونتاژ پژو ۲۰۰۸ در ایران خودرو به‌طور کامل متوقف شده، گزارش ارائه شده به بورس نشان می‌دهد آبی‌های جاده مخصوص این محصول را در مهر نیز تولید کرده‌اند. طبق آمار، در نخستین ماه پاییز، چهار دستگاه پژو ۲۰۰۸ در ایران خودرو مونتاژ شده و آمار تولید هفت ماهه این محصول نیز ۱۷۰ دستگاه بوده است. در مقایسه با آمار سال گذشته، مونتاژ ۲۰۰۸ بیش از ۹۶ درصد افت کرده است.

 

طبق آمار‌های ایران‌خودرو، این شرکت در تولید سمند با افزایش تولید مواجه شده است. بنا بر آمار منتشره، این شرکت طی هفت ماه نخست امسال، ۲۶ هزار و ۳۹۷ دستگاه سمند را به تولید رسانده و این آمار سبب رشد ۲۳ درصدی تولید محصول موردنظر نسبت به مدت مشابه در سال ۹۸ شده است. ایران‌خودرویی‌ها در هفت ماه امسال اما ۳۰ هزار و ۳۲۴ دستگاه دنا را به تولید رسانده‌اند تا نسبت به مدت مشابه سال گذشته حدودا ۹۱ درصد رشد تولید را به خود ببینند. دنا در مدل‌های مختلف شامل معمولی و پلاس و توربو به تولید می‌رسد. افزایش تولید اما شامل دیگر محصول ایران‌خودرو یعنی رانا نیز شده است. طبق گزارش ارائه شده به بورس، در هفت ماه امسال پنج هزار و ۹۱۴ دستگاه رانا در ایران‌خودرو به تولید رسیده که رشد حدودا ۷۲ درصدی را نشان می‌دهد. اما دیگر محصول ایران‌خودرو به نام هایما که چینی است و ایران خودرویی‌ها اخیرا خبر از توقف مونتاژ آن دادند، افتی ناچیز را نسبت به هفت ماه سال گذشته تجربه کرده است. طبق آمار، در مجموع سه هزار و ۱۹۵ دستگاه هایما تا پایان مهر امسال تولید شده است. با توجه به توقف تولید هایما به دلیل عدم تامین قطعات، این محصول به جمع دانگ فنگ، سوزوکی گرندویتارا و تندر-۹۰ پیوست، محصولاتی که پیش‌تر تولیدشان متوقف شده است.

به سایپا برویم و ببینیم این شرکت چه آماری در تولید محصولات خود طی هفت ماه امسال به جا گذاشته است. بنابر آمار ارائه شده به بورس، سایپایی‌ها در تولید تیبا تیراژی ۱۲۱ هزار و ۵۳۷ دستگاهی طی هفت ماه امسال از خود به جا گذاشته‌اند. این آمار نشان می‌دهد تولید خودروی موردنظر در مقایسه با مدت مشابه سال گذشته حدودا ۵/ ۳۳ درصد رشد پیدا کرده است. تیبا تنها محصول سواری تولید سایپا در مهرماه بوده و این شرکت هیچ خودروی دیگری در این ماه تولید نکرده است. با رفتن پراید، سراتو، چانگان و آریو، سبد محصولات تولیدی سایپا حسابی خالی شده، هرچند گفته می‌شود تولید محصول جدید این شرکت به نام شاهین، اخیرا کلید خورده است. با فرض صحت این ادعا، سایپا در حال حاضر تنها تیبا و شاهین را در بخش سواری تولید می‌کند و در کنار آنها، وانت پراید را نیز می‌سازد.

 

سایپایی‌ها تا همین یک سال پیش ضمن تولید پراید (به‌عنوان پرتیراژترین خودروی داخلی)، چانگان و آریو چینی را نیز مونتاژ می‌کردند و سراتو کره‌ای هم میهمان‌شان بود. امسال اما تحریم، آریو و چانگان و سراتو را از سایپا گرفت و پراید هم به دلیل ناتوانی در پاس کردن استانداردهای جدید، برای همیشه از خطوط تولید این شرکت خداحافظی کرد. حالا دومین خودروساز بزرگ ایران مانده و تیبا و یکی، دو محصول جدید که در فاز ابتدایی تولید انبوه قرار دارند. بنابر گزارشی که سایپا به بورس داده، آخرین آمار تولید پراید (تا پایان مهر) ۵۰ هزار و ۴۱۳ دستگاه بوده و در کنار آن، ۱۰ دستگاه سراتو و ۱۳ دستگاه آریو نیز مونتاژ شده است. فقر محصول در سایپا اما در حالی است که پارس خودرو زیرمجموعه این شرکت تنوع بیشتری دارد. البته بیشتر محصولات تولیدی در سومین خودروساز بزرگ ایران، در واقع متعلق به سایپا هستند که برای خالی نماندن خطوط تولید پارس خودرو، به این شرکت منتقل شده‌اند.

طبق آمار، پارس‌خودرو در هفت ماه امسال دو هزار و ۸۲۵ دستگاه برلیانس را مونتاژ کرده تا این خودروی چینی باز هم حضور نسبتا پررنگی در خطوط تولید گروه خودروسازی سایپا داشته باشد. تولید این تعداد برلیانس در حالی است که طی هفت ماه سال گذشته تیراژ محصول مورد نظر فقط ۹۳ دستگاه بود. با توجه به آمار موردنظر تولید برلیانس در بازه زمانی تحت بررسی بیش ۲۹۴ درصد رشد کرده است. طبق آمار ارائه شده به بورس پارس خودرویی‌ها تولید کوئیک و ساینا را نیز در مهرماه ادامه داده‌اند. در این بین تیراژ گروه خودروهای Q۲۰۰ در هفت ماه امسال به ۲۰ هزار و ۲۶۹ دستگاه رسیده است. این در حالی است که پارس‌خودرو طی هفت ماه سال گذشته تنها ۳۶ دستگاه از این گروه خودرویی را تولید کرده بود. صورت‌های مالی پارس خودرو همچنین نشان می‌دهد ساینا تیراژی سه هزار و ۱۱۷ دستگاهی را طی هفت ماه امسال از خود به جا گذاشته است. این خودرو در مدت مشابه سال گذشته میهمان پارس خودرو نبود و در سایپا به تولید می‌رسید. در صورت‌های مالی پارس خودرو اما آمار کوئیک معمولی جدا از خانواده Q۲۰۰ منتشر شده که طبق آن، پنج هزار و ۳۸ دستگاه از خودروی موردنظر تا پایان مهر امسال به تولید رسیده است.

 

اما نگاهی هم به اوضاع تولید خانواده رنو در هفت ماه امسال بیندازیم و ببینیم این محصول فرانسوی چه شرایطی در تولید داشته است. طبق اطلاعات ارائه شده به بورس، ایران‌خودرو با رنو خداحافظی کرده است، اما پارس‌خودرویی‌ها تولید محصولات این شرکت فرانسوی را ادامه داده‌اند. طبق آمار، پارس‌خودرو توانسته در هفت ماه امسال ۲ هزار و ۹۶۳ دستگاه از محصولات خانواده رنو را تولید و در مقایسه با هفت ماه مشابه سال گذشته، ۴۳ دستگاه تیراژ بیشتری را به ثبت برساند. پارس خودرویی‌ها همچنین در مهر امسال نیز ۱۰ دستگاه از محصولات خانواده رنو را تولید کرده‌اند و به نظر می‌رسد تولید این محصول اخیرا در این شرکت نیز مانند ایران خودرو متوقف شده است.

 

گروه پژو / تعداد تولید 7 ماهه سال 1399: 179.949 دستگاه / میزان تغییر: 49.5 درصد رشد

گروه تیبا / تعداد تولید 7 ماهه سال 1399: 121.537 دستگاه / میزان تغییر: 33.5 درصد رشد

گروه دنا / تعداد تولید 7 ماهه سال 1399: 30.324 دستگاه / میزان تغییر: 91 درصد رشد

گروه سمند / تعداد تولید 7 ماهه سال 1399: 26.397 دستگاه / میزان تغییر: 23 درصد رشد

گروه رانا / تعداد تولید 7 ماهه سال 1399: 5.914 دستگاه / میزان تغییر: 72 درصد رشد

گروه هایما / تعداد تولید 7 ماهه سال 1399: 3.195 دستگاه / میزان تغییر: یک درصد افت

گروه برلیانس/ تعداد تولید 7 ماهه سال 1399: 2.825 دستگاه / میزان تغییر: 294 درصد رشد

پژو 2008 / تعداد تولید 7 ماهه سال 1399: 170 دستگاه / میزان تغییر: 96.1 درصد رشد

نظر دهید


در همین زمینه