شبکه‌های اجتماعی

رکود در بازار خودرو و ادامه روند کاهشی قیمت‌ها + فهرست قیمت جدید (19 اسفند 99)
اتومبیل فارسی - قیمت خودرو در بازار

کاهش تقاضا با نزدیک شدن به بازار شب عید

 

 

این روزها کسادی بازار خودرو این سوال را ایجاد می‌کند که آیا کاهش قیمت خودرو در سال جدید ادامه خواهد داشت؟ این موضوع تا حد زیادی به وضعیت عرضه خودروسازان و نوسان نرخ ارز بستگی دارد.


به گزارش پایگاه خبری اتومبیل فارسی به نقل از دنیای اقتصاد، بازار خودرو در حالی روزهای نسبتا آرام و کم‌مشتری را سپری می‌کند که ایجاد اطمینان نسبت به این بازار برای خریداران و فروشندگان نیازمند برنامه‌ریزی دقیق در خصوص میزان تولید و عرضه خودروسازان است. در حال‌حاضر با کاهش نوسانات نرخ ارز، خریداران زیادی در بازار خودرو دست نگه داشته‌اند و منتظر تاثیر بیشتر این اتفاق بر بازار خودرو هستند که باید دید سیاست‌های ارزی کشور به چه سمتی در حرکت خواهد بود و تاثیر بعدی آن بر خرید و فروش خودرو چیست. در عین حال، اثر تورم سال بعد بر بازار خودرو نیز باید مشخص شود و در این میان آنچه اهمیت زیادی دارد افزایش عرضه خودروسازان است تا به حجم بیشتری از تقاضاها پاسخ مثبت داده شود. همچنین باید دید قیمت کارخانه‌ای خودروسازان تغییر می‌کند یا خیر.

 

در این‌خصوص نعمت‌الله کاشانی‌نسب، نایب‌رئیس اتحادیه نمایشگاه‌داران خودرو درباره آخرین وضعیت بازار خودرو گفت: «قیمت خودرو از هفته گذشته بدون تغییر بوده و اگر هم نوسانی وجود داشته، بین یک تا ۲ میلیون تومان است. با توجه به اینکه عرضه خودروسازان افزایش یافته، قیمت‌ها رو به کاهش است. اگر خودروسازان در سال جدید همین روند عرضه را داشته باشند شاهد کاهش قیمت‌ها در سال آینده خواهیم بود. بعید به‌نظر می‌رسد قیمت خودرو در سال جدید افزایش یابد و همین روند تعادلی را خواهیم داشت.»

کاشانی‌نسب با بیان اینکه اکنون تنها مصرف‌کنندگان در بازار حضور دارند، گفت: «مردم اگر قصد خرید خودروی خارجی و میلیاردی را دارند، صبر کنند؛ زیرا در آینده نه‌چندان دور عرضه به‌دلیل دریافت مالیات از خودرو، بیشتر می‌شود.»

وی با تاکید بر اینکه امسال میزان خرید و فروش نسبت به گذشته کمتر شده است، گفت: «هر سال خرید و فروش خودرو بیشتر بود اما امسال با توجه به همه‌گیری ویروس کرونا میزان خرید و فروش کمتر شده و تنها افرادی که نیازمند واقعی به خودرو هستند، در بازار آزاد حضور دارند.»

 

نایب‌رئیس اتحادیه نمایشگاه‌داران خودرو با اشاره به آخرین قیمت معاملاتی خودرو در بازار آزاد، گفت: «سایپا ۱۳۱ در بازار ۱۰۸ میلیون تومان، ۲۰۶ تیپ‌۲ معادل ۱۸۰ میلیون تومان، ۲۰۶ تیپ ‌۵ معادل ۲۵۰ میلیون تومان، دنا‌پلاس توربو اتوماتیک ۴۰۸ میلیون تومان، رانا‌پلاس تیپ یک ۲۹۲ میلیون تومان و پژو ۲۰۷ سقف شیشه‌ای اتومات ۳۸۵ میلیون تومان در بازار معامله می‌شوند.»

 

به گفته وی، دنا‌پلاس دنده‌ای توربو ۳۵۵ میلیون تومان، کوییک دنده‌ای ۱۴۲ میلیون تومان و پژو ۲۰۷ اتوماتیک ۳۹۳ میلیون تومان در بازار معامله می‌شوند. هرچند در حال‌حاضر بازار خودرو نسبت به قبل کمی آرام‌تر شده و بازار شب عید تب و تاب هر سال را ندارد، اما باید دید قیمت‌های فعلی تا چه میزان مقاوم خواهند بود و در عین حال، نرخ تورم سال آینده چه تاثیری بر نرخ‌های نجومی خودرو در بازار خواهد داشت.

 

سعید مؤتمنی، رئیس اتحادیه نمایشگاه‌داران خودرو در مورد وضعیت قیمت خودروها در بازار گفته بود: «پیش‌بینی می‌کنیم قیمت خودرو در بازار تا شب عید تغییر چندانی نداشته و بازار تقریبا باثبات باشد.»

به گفته وی، تا شب عید نوسان چندانی در بازار خودرو نخواهیم داشت مگر اینکه قیمت دلار تغییر قابل‌توجهی داشته باشد. وی با بیان اینکه تقاضای کاذب در بازار خودرو فروکش کرده و خریداران واقعی وارد بازار شده‌اند، گفته بود: «در صورت نوسان نرخ ارز ممکن است قیمت خودرو در بازار نیز یک تا دو درصد نوسان داشته باشد.»

 

 

 

نظر دهید


در همین زمینه