شبکه‌های اجتماعی

پلت‌فرم جدید اسکانیا برای اتوبوس‌های همه کاره

کانسپت NXT اسکانیا در نمایشگاه استکهلم به نمایش درآمد

رقابت در بازار امروز اتومبیل توسعه وسیعی پیدا کرده است، رقابت اصلی در بازار امروز بر سر خودروهای برقی و خودران است و بازار اتومبیل وارد مرحله جدیدی از حیات خود می‌شود. پیشرفت تکنولوژی باعث شده تا رقابت خودروسازان علاوه بر ارائه خدمات بهتر به مشتریان به سمت توسعه تکنولوژی نیز کشیده شود.
بخشی از این رقابت گسترده مربوط به سازندگان خودروهای سنگین است، شرکت‌های خودروسازی در ادامه توسعه تکنولوژی‌ها به خودروهای سنگین پیشرفته روی آورده‌اند. یکی از این شرکت‌های معروف در صنعت خودروهای سنگین اسکانیا است که فولکس‌واگن مالک اصلی این شرکت به حساب می‌آید. به تازگی اسکانیا از جدیدترین کانسپت خود با نام NXT که مجهز به سیستم خودران و پیشرانه الکتریکی است را در نمایشگاه خودروی استکهلم به نمایش درآورده است.
اسکانیا معتقد است که وسایل نقلیه آینده نیاز به انعطاف‌پذیری بالایی بوده تا بتوانند فعالیت مختلفی در حوزه خدمات شهری را به انجام برسانند. برای نمونه این خودروها دیگر محدود به زمان خاصی نبوده و تمام طول روز ‌می‌توانند کارهای خاصی را به انجام برسانند، در صبح‌ها و عصرها افراد را جا‌به‌جا کنند، بارها را تحویل دهند و شب‌ها به جمع آوری زباله مشغول شوند.
اسکانیا با معرفی پلت‌فرم این اتوبوس مفهومی خود از سیستم مدولار آن نیز همزمان رونمایی کرده است که این اجازه را به طراحان این شرکت می‌دهد برای وظایف مختلف در سطح شهرها با تغییر شکل در طراحی داخلی این اتوبوس آن را آماده کنند. به طور نمونه افزونه‌های طراحی شده برای جلو و عقب این اتوبوس قابلیت نصب روی بدنه کامیون توزیع یا حمل زباله را نیز دارد.
استفاده از کامپوزیت خاص برای ساخت این اتوبوس هشت متری مدولار باعث شده تا وزن سبکی نسبت به مدل‌های دیگر داشته و وزن آن کمتر از هشت تن باشد. سلول‌های باتری‌ استوانه‌ای این اتوبوس در زیر کف اتوبوس قرار گرفته و به توزیع وزن در تمام سطح اتوبوس اسکانیا کمک کرده است؛ به اضافه این‌که فضای جدیدی نیز اشغال نشده است. اسکانیا NXT خودران، توان پیشمایش 245 کیلومتر را با یک بار شارژ دارد.
اتوبوس مفهومی خودران اسکانیا NXT در واقع آینده حمل و نقل شهری است. هنریک هنریکسن مدیرعامل اسکانیا معتقد است، بسیاری از تکنولوژی‌هایی که تاکنون اطلاعاتی از آن‌ها منتشر نشده است با ارائه این خودروهای مفهومی به صورت بصری، فنی و ایده‌های آینده به نمایش گذاشته می‌شود. وی از برنامه اسکانیا برای عرضه این اتوبوس تا سال 2030 خبر داد و گفت: «در حال حاضر NXT از ترکیب تکنولوژی‌های پیشرفته‌ای که تاکنون ساخته شده، بهره می‌برد و تازه این آغاز راه برای تولید چنین خودروهای سنگینی است.»
وی ادامه داد: «ایده بهینه‌سازی حمل و نقل عمومی با تکنولوژی‌های نو بسیار جذاب است که اسکانیا رویکرد جامعی در این حوزه دارد. همچنین استفاده از این تکنولوژی‌ها در آینده باعث کاهش ترافیک، کاهش آلودگی هوا در کلان شهرها و کارآمدی بهتر در حمل و نقل افراد و کالاها را به دنبال خواهد داشت.»
رئیس اسکانیا ادامه داد: «طراحی و تولید پلت‌فرم NXT یک تغییر الهام‌بخش در حوزه خودروهای سنگین و نگاهی متفاوت و پایدار به شیوه جا‌به‌جایی افراد و کالاها است و اسکانیا به تنهایی نمی‌تواند باعث تغییر این حوزه در سراسر جهان شود.»

نظر دهید


در همین زمینه