شبکه‌های اجتماعی

رانندگی با جنسیس GV70، شاسی‌بلند جدید جنسیس
اتومبیل فارسی - جنسیس GV70

جلب توجه کره‌ای‌ها با حقه‌ای قدیمی

 


از وقتی که جنسیس در سال 2015 به عنوان برندی مستقل از هیوندای فعالیت خود را آغاز کرده است سود به مراتب بیشتری از محصولاتش کسب می‌کند و ارتباط خود با بازار خودروهای لوکس را از نو تعریف کرده است. شاسی‌بلند GV70 تازه‌ترین محصول این خودروساز کره‌ای است که در یکی از سگمنت‌هایی قرار دارد که بیشترین رقابت در آن در جریان است و به نظر می‌رسد که این جنسیس تازه‌وارد نیز به زودی تبدیل به محبوب‌ترین محصول این شرکت شود.


GV70 زبان طراحی مشترکی با سایر محصولات جنسیس دارد. با این حال با نشانه‌های مخصوصی جایگاه خود را از سایر اتومبیل‌های این شرکت جدا می‌کند. GV70 در دو نسخه استاندارد و اسپرت عرضه می‌شود که به جز چند مورد تفاوت ظاهری خاصی با هم ندارند. تریم اسپرت ورودی‌های هوای بزرگ‌تر و جلوپنجره تیره مخصوصی دارد. در انتها نیز تفاوتشان در شکل سراگزوزها و دیفیوزر مدل اسپرت است. نحوه رسیدن سقف خودرو به انتها فرم زیبای کوپه‌ مانندی را به نمایش می‌گذارد.

 

دو پیشرانه برای جنسیس GV70 در نظر گرفته شده است. یکی پیشرانه‌ای شش سیلندر V شکل 3.5 لیتری مجهز به توربوشارژر با 375 اسب بخار قدرت و 530 نیوتن‌متر گشتاور و دیگری نمونه‌ای چهار سیلندر خطی 2.5 لیتری توربو است.

 


رانندگی با جنسیس GV70

آزمایش رانندگی این شاسی‌بلند کره‌ای پرمدعا را با نسخه مجهز به پیشرانه V6 انجام دادیم. طولی نمیکشد تا از نحوه واکنش خودرو به جاده و دینامیکش متوجه شوید که این خودرو شاسی مشترکی با سدان G70 دارد. پیشرانه پرقدرت و چابکی دارد که در کنار یک جبعه‌دنده خودکار هشت سرعته قرار گرفته است.

 

تعویض دنده‌ها به خوبی انجام می‌شود اما اینجا نقطه ضعف کوچکی را تجربه خواهید کرد و آن هم وقتی است که می‌خواهید در جاده‌های دو طرفه برای سبقت‌گیری شتاب ناگهانی بگیرید. هنگامی که پدال گاز را فشار می‌دهید تاخیر مختصری در کشیدن دنده معکوس حس خواهید کرد. البته این نکته در حالت رانندگی اسپرت که برنامه‌ریزی متفاوتی برای گیربکس دارد به خوبی حل شده و خبری از آن نیست. امکان تعویض دنده از شیفترهای پشت فرمان نیز به طور استاندارد در همه مدل‌ها فراهم است.


از نظر قدرت جنسیس GV70 توانایی به چالش کشیدن رقبای آلمانی مانند ب‌ام‌و X3M40i را دارد. اما حساب پورشه ماکان جدا است و حتی نزدیک آن هم نمی‌تواند بشود. از طرفی به دلیل خاصیت ضربه‌گیری نرم‌تری که دارد سواری ملایم‌تری دارد. هم‌زمان با مدیریت مناسب و به حداقل رساندن body roll فرمان‌پذیری خوبی برای این جنسیس فراهم شده است.

 

دو پیشرانه برای جنسیس GV70 در نظر گرفته شده است. یکی پیشرانه‌ای شش سیلندر V شکل 3.5 لیتری مجهز به توربوشارژر با 375 اسب بخار قدرت و 530 نیوتن‌متر گشتاور و دیگری نمونه‌ای چهار سیلندر خطی 2.5 لیتری توربو است.

 

طراحی فضای کابین جنسیس GV70 با خلاقیت و دقت جالب توجه‌ای به انجام رسیده است. مانیتور عریض با ارتفاع کم از وسط داشبورد بیرون آمده و دریچه‌های سیستم تهویه مطبوع به خوبی در میانه داشبورد و در امتداد خطی سراسری جای داده شده‌اند. در مجموع کره‌ای در زمینه تجهیز جنسیس GV70 با انواع فناوری‌های مدرن کم نگذاشته‌اند. مثلا حس‌گر اثر انگشتی در سمت راست فرمان خودرو تعبیه شده تا افراد ثبت شده در سیستم خودرو قادر به روشن کردن آن با اثر انگشت خود باشند.


قیمت‌گذاری هوشمندانه و افزودن کمی‌ زرق و برق و امکانات مدرن فرمولی است که تقریبا در هر بازار و در هر سگمنتی می‌تواند موفقیت خودروها را با تقریب خوبی تضمین کند. حتی اگر خودروی مورد نظر چندان نام‌آشنا نباشد و از پیشینه و اعتبار کمی برخوردار باشد. این دقیقا شیوه‌ای است که خودروسازان فراوانی به بهره‌گیری از آن توانسته‌اند جای پای محکمی برای خود در بازار هدفشان ایجاد کنند. خودروسازان کره‌ای نیز با استفاده از این فرمول قدم‌های بزرگی در دو دهه گذشته برداشته‌اند. مطمئنا جنسیس GV70 نیز تبدیل به یکی دیگر از موفقیت‌های چشمگیر خودروسازان کره‌ای خواهد شد.

 

 

نظر دهید


در همین زمینه