شبکه‌های اجتماعی

مقایسه شتاب آلپاین A110 با پورشه 718 کیمن S

زیبای فرانسوی در برابر کهنه‌کار آلمانی

مشکل اصلی آلپاین این است که باید خریداران خودروهای اسپرت را متقاعد کند که 249 اسب بخار کافی است. چنین قدرتی برای یک خودروی سواری اسپرت بسیار کم به نظر می‌رسد. حتی مگان رنواسپرت که از همان پیشرانه 1.8 لیتری توربوشارژ 4 سیلندر A110 بهره می‌برد نیز قدرت خروجی برابر با 276 اسب بخار دارد. گشتاور این دو مدل نیز به ترتیب 320 و 390 نیوتن‌متر است. پس آلپاین چطور می‌تواند با مدلی مثل پورشه 718 کیمن که نسخه پایه آن 296 اسب بخار دارد و نسخه S آن با پیشرانه 2.5 لیتری توربوشارژ که توانایی تولید 345 اسب بخار را دارد رقابت کند؟ اختلاف قدرت بین A110 و محصول پورشه نزدیک به 100 اسب بخار است. آیا آلپاین این مقایسه و رقابت را از قبل باخته است؟


نه مسلما، چون قدرت فقط یکی از عوامل تاثیرگذار روی شتاب نهایی یک خودرو است. دیگر عامل بسیار مهم، وزن کلی آن است. آلپاین A110 حتی در مجهزترین و قدرتمندترین نسخه خود که پرمیر ادیشن نام دارد، فقط 1103 کیلوگرم است و این در حالی است که کیمن S 1355 کیلوگرم وزن دارد. حال می‌رسیم به نرخ تقسیم قدرت به وزن که در این جا هم پورشه از رقیب فرانسوی خود جلوتر است و نرخ گشتاور به وزن آن در مقایسه با 290 نیوتن‌متر در ازای هر تن A110 به 310 نیوتن‌متر می‌رسد.
البته که به غیر از وزن و قدرت نیز عوامل موثر دیگری در تعیین شتاب نهایی خودرو وجود دارد. مثل وزن راننده که در این مقایسه، وزن راننده تست‌درایو 75 کیلوگرم بوده است. اتومبیل سبک‌تر چسبندگی بهتری دارد و نباید تاثیر دنده و جعبه‌دنده را فراموش کنیم. در این مقایسه، جعبه‌دنده هر دو خودرو مدل دو کلاچ بوده است که در آلپاین به عنوان تجهیزات استاندارد و در پورشه به عنوان یکی از آپشن‌ها قرار دارد. در هر صورت، این‌ها ارقام نهایی مربوط به شتاب این دو مدل بوده‌اند:

 

AutomobileFa A110 CaymanS Acceleration Comparison

 

بله، پورشه قطعا سریع‌تر است اما نگاهی بیندازید به اختلاف بسیار کم بین آن‌ها! پورشه با اختلاف نزدیک به 0.04 ثانیه سریع‌تر از A110 به سرعت 96 کیلومتر در ساعت رسید. در واقع مدل آلپاین در سرعت‌های 80 و 128 کیلومتر در ساعت به لطف فاصله‌های کوتاه‌تر بین دنده‌های خود، شتاب بیشتری از کیمن S داشته است.
شتاب هر دو مدل نزدیک به ادعاهای مطرح‌شده توسط دو شرکت بوده است. آلپاین گفته بود که 0 تا 100 آن نزدیک به 4.5 ثانیه طول می‌کشد و کیمن S نیز زمان 4.4 ثانیه را به عنوان عدد رسمی شتاب خود عنوان کرده بود. البته این یکی از معدود پورشه‌های تاریخ است که زمان ادعایی آن نزدیک به زمان واقعی آزمایش‌شده است. پورشه معمولا نسبت به عدد شتاب سرعت محصولات خود بسیار سخت‌گیر است. به عنوان مثال، شتاب 0 تا 100 مدل 911 C4 GTS به صورت رسمی 3.6 ثانیه اعلام شده بود، اما در آزمایش انجام‌شده توسط TopGear، شتاب این مدل در آزمایش‌های مختلف نهایتا 3.1 ثانیه بوده است.


با توجه به اختلاف کمی که بین این دو مدل قرار دارد، می‌توانیم با خیال راحت بگوییم که آلپاین A110 بدون هیچ مشکلی، توانایی شکست نسخه استاندارد کیمن را دارد. طبق اعاهای رسمی پورشه، شتاب 0 تا 100 و 0 تا 160 این نسخه به ترتیب 5.1 و 11.3 ثانیه است. شاید قدم بعدی برای ارزیابی دقیق‌تر بین این دو مدل، برگزاری یک مسابقه درگ باشد که علاوه بر ثابت کردن توانایی‌های آن‌ها، پتانسیل تبدیل شدن به یک مسابقه بسیار جذاب و هیجان‌انگیز را هم دارد!

نظر دهید


در همین زمینه