شبکه‌های اجتماعی

چهار نسخه ب‌ام‌و M3 که هرگز تولید نشدند

از وانت تا کوپه کامپکت

 ب‌ام‌و M3 در سال 2016 سی ساله شد. بخش M ب‌ام‌و موفقیت‌های بزرگی را برای سری 3 در سه دهه گذشته به دست آورده و محصولات برجسته و مهمی را وارد عرصه کرده است. سال گذشته ب‌ام‌و برای گرامی‌داشت سی سالگی بخش M خود مجموعه کاملی از تصاویر و جزییات  چهار پروتوتایپ M که هرگز به تولید نرسیدند را منتشر کرد که به طور حتم توجه شما را جلب خواهد کرد.


ب‌ام‌و M3 پیک‌آپ 1986
مسئولان بخش M ب‌ام‌و در میانه دهه 1980 میلادی تصمیم جالبی برای تبدیل یک M3 کانورتیبل به یک M3 پیک‌آپ گرفتند. جیکوب پولشک سرپرست پروتوتایپ‌های M در پاسخ به این پرسش که چرا نسخه کانورتیبل سری 3 را برای این کار انتخاب کردید گفت: "نخست این که ما این کار را انجام دادیم که چنین مدلی را در بهترین حالت خود در دسترس داشته باشیم و دلیل بعد آن که بست‌های داخلی و از پیش تعبیه شده این اتومبیل آن را به گزینه مناسبی برای تبدیل به یک پیک‌آپ تبدیل می‌کرد." M3 پیک‌آپ 1986 در ابتدا به یک پیشرانه 192 اسب بخاری 2.0 لیتری مجهز شده بود که در طول دوران خدمت طولانی خود بعدها با یک نمونه 2.3 لیتری با قدرت 200 اسب بخار جایگزین شد.
ممکن است این پرسش برایتان مطرح شود که دوران زندگی این پیک‌آپ چقدر طولانی بوده است؟ 26 سال. ب‌ام‌و از این اتومبیل به عنوان یک اسب بارکش تمام‌عیار استفاده می‌کرد و این اتومبیل وظیفه جابجایی ابزار و وسایل در محوطه کارخانه این شرکت را بر عهده داشته و در نهایت 4 سال پیش بازنشست شد. ب‌ام‌و معتقد است که پروتوتایپ‌ها محصولاتی تقلبی و حیله‌گرانه نیستند، هم می‌توانند وظیفه خود را به درستی انجام دهند و هم می‌توانند درس‌های ارزشمندی را در مهندسی به دانش‌آموزان و کارآموزان بیاموزند.
این که چرا این اتومبیل را حتی در تیراژ محدود به تولید نرسانده‌اند همچنان یکی از اسرار بزرگ این صنعت باقی می‌ماند.ب‌ام‌و  M3 کامپکت 1996
هر چه از ب‌ام‌و سری 3 کامپکت کمتر گفته شود بهتر است. این پروتوتایپ M3 به عنوان محصولی پایه برای جذب مشتریان جوان‌تر به سمت دنیای M پاور معرفی شد. ب‌ام‌و معتقد است که M3 کامپکت را می‌توان به نوعی جد M2 امروزی دانست. این نمونه M3 150 کیلوگرم از نسخه استاندارد M3 E36 سبک‌تر بود و از پیشرانه دوست‌داشتنی M3 Evo  که یک نمونه شش سیلندر 3.2 لیتری با قدرت 321 اسب بخار بود، سود می‌برد.


ب‌ام‌و M3 تورینگ 2000
بی‌گمان ب‌ام‌و E46 یکی از موفق‌ترین و دوست‌‌داشتنی‌ترین محصولات این خودروساز باواریایی است. نسخه تورینگ آن نه تنها اتومبیلی است که سزاوار آن هستیم بلکه M3 E46ی است که همین حالا به آن نیاز داریم. این پروتوتایپ نیز یک وسیله خانگی دیگر برای ب‌ام‌و محسوب می‌شود. این بار برای فهمیدن آن که توسعه یک M3 تورینگ تولیدی تمام‌عیار در ممکن خواهد بود یا نه طراحی و مهندسی شد و حال می‌بینیم که به طرز شگفت‌آوری چنین ایده‌ای امکان‌پذیر است.
"این پروتوتایپ به ما این امکان را داد که از نقطه‌نظر فنی دریابیم که رسیدن به نسخه تورینگ M3 با استفاده از سری 3 استاندارد تورینگی که در آن زمان به تولید می‌رسید با کمترین سختی ممکن، امکان‌پذیر است." دوست خوبمان پولشک در ادامه می‌گوید: "نکته‌ای که ما به دنبال اثبات آن بودیم این بود که درهای عقب با گلگیرهای متفاوت نسخه M چگونه می‌توانند با کمترین دردسر و هزینه‌ای به خوبی هماهنگ شوند."
گفته می‌شود  که در خط تولید این اتومبیل برای تعبیه قطعه‌های نسخه M در نمونه تورینگ استاندارد سری 3 تنها تغییرات جزئی مورد نیاز است.
ب‌ام‌و عزیز برای عرضه این مدل چندان هم دیر نیست!ب‌ام‌و M3 پیک‌آپ 2011
M3 پیک‌آپ بازمی‌گردد. همان‌طور که گفته شد ابتدا E30 بود که به مدت تقریبا ربع قرن مشغول انجام وظیفه بود و دیگر وقت جایگزینی آن با مدلی جدید رسیده بود. نمونه جدید نیز دوباره بر اساس نسخه کانورتیبل سری 3 توسعه یافت چرا که المان‌های تقویتی که به مجموعه شاسی‌ و بدنه نسخه کانورتیبل افزوده شده بود آن را برای این کار مناسب کرده بود. "کار تبدیل کانورتیبل به پیک‌آپ از ابتدا به طور عادی و به شیوه‌ای بی‌نظیر در طول بهار 2011 به انجام رسید." پولشک توضیحات خود را ادامه داد: "شخصی این ایده را مطرح کرد که بازاریابی این اتومبیل را به عنوان دروغ 13 آغاز کنیم."
ممکن است تصاویر جاسوسی که از این اتومبیل در حال تست در نوربرگرینگ منتشر شده بود را در آن زمان به یاد بیاورید. این تصاویر فضای مجازی را به وجد آورده بود چرا که این احتمال را در ذهن ایجاد کرده بود که در آستانه تولید M3 پیک‌آپ قرار گرفته باشیم. طعمه به خوبی کار گذاشته شده بود و در اول آوریل 2011 ب‌ام‌و چهارمین ویرایش اتاق را معرفی کرد که از یک پیشرانه V8 به قدرت 414 اسب بخار  نیرو می‌گرفت و ظرفیت بار 450 کیلوگرمی برای آن اعلام شد.
محصول نهایی 50 کیلوگرم سبک‌تر از نسخه کوپه همان سال بود و با بازکردن سقف تارگا این امکان وجود داشت که 20 کیلوگرم کاهش وزن بیشتر نیز به دست آید.

نظر دهید


در همین زمینه