شبکه‌های اجتماعی

اتومبیل فارسی - واردات خودرو
شنبه 3 دی ماه 1401
 

پس از کش‌و‌قوس‌‌های زیاد به نظر می‌رسد اولین محموله خودروهای وارداتی که شامل خودروهای برند کیا است، به بندرلنگه رسیده است. روز گذشته خبرگزاری تسنیم اعلام کرد اولین محموله خودروهای وارداتی از برند کیا محصول کره جنوبی، بعد از ورود به بندر لنگه در استان هرمزگان، به گمرک شهریار تهران ترانزیت خواهد شد.


این محموله خودروهای وارداتی شامل خودروهایی از برند کیا است. اخبار منتشره حاکی از آن است که سراتو، ریو، پیکانتو، پگاس، سونت و اسپورتیج از جمله محصولات کیا هستند که به بندر لنگه رسیده‌اند. آنطور که در این گزارش آمده خودروهای مذکور در سال جاری میلادی در کره جنوبی تولید شده اما مدل آنها ۲۰۲۳ است. واردکننده این خودروها در پارت اول سفارش خود، برای خرید ۷۰۰ دستگاه خودروی برند کیا ثبت سفارش انجام داده است که علاوه بر محموله‌ای که در آستانه ورود به کشور است، در ماه آینده مابقی آن به کشور خواهد رسید.


به نوشته دنیای اقتصاد، خودروهای موجود در این محموله اولین خودروهای خارجی هستند که بعد پنج سال ممنوعیت واردات خودرو راه خود را به بازار خودروی کشور باز می‌کنند؛ گرچه ورود خارجی‌ها قرار بود چندین ماه پیش‌تر انجام شود. اولین وعده‌ای که از طرف مسوولان ذی‌ربط در دولت برای ورود اولین خودروهای وارداتی داده شده بود مربوط به شهریورماه بود. بعد از آن نیز تقریبا هر هفته وعده جدیدی از وارد شدن اولین خودروها داده می‌شد. با‌این‌حال مهدی طغیانی، نماینده مجلس شورای اسلامی، نیز روز گذشته با انتقاد از تاخیر در واردات خودرو، گفته بود در قانون بودجه مشخص شده بود که در فروردین‌ماه امسال اولین محموله خودروهای وارداتی به کشور برسد. حالا به نظر می‌رسد با گذشت ۹ ماه از موعد مقررشده در قانون بودجه سال ۱۴۰۱، اولین محموله وارداتی‌ها به سمت ایران می‌آید.


با توجه به اینکه در متن خبر اعلامی تاکید شده که ماه آتی ۷۰۰ دستگاهی که ثبت سفارش شده به طور کامل وارد کشور می‌شوند احتمالا محموله‌ای که قرار است به بندر لنگه برسد، بخشی از این ۷۰۰ دستگاه است. با‌این‌حال هنوز مشخص نیست که دقیقا چه تعداد خودرو در این محموله راهی کشور هستند.


پیش از این سخنگوی وزارت صمت اعلام کرده بود قرار است ۱۰هزار خودرو تا پایان سال وارد کشور شوند. احتمالا این ۷۰۰ دستگاه خودرو بخشی از این ۱۰هزار خودرو هستند. علاوه بر این، سایپا نیز به‌تازگی اعلام کرده تا دو هفته آینده اولین محموله خودروهای وارداتی خود را وارد کشور خواهد کرد. اخبار منتشره از طرف سایپا حاکی از آن است که تا دو هفته آینده این شرکت محصولاتی مانند چانگان CS۳۵ پلاس،CS۵۵ پلاس و UNI-T را وارد کشور خواهد کرد. بنابراین اگر وعده‌های اعلامی واردکنندگان نیز به منوال مسوولان دولتی نباشد، می‌توان انتظار داشت از هفته آینده شاهد ورود تدریجی خودروهای خارجی به کشور باشیم. با‌این‌حال مجموع خودروهایی که قرار است تا انتهای امسال وارد کشور شوند از ۱۰هزار دستگاه تجاوز نمی‌کند و منشا ارز تمامی این خودروهای وارداتی نیز آنگونه که وزارت صمت اعلام کرده باید خارج از کشور باشد.


تخلیه اولین خودروهای وارداتی در بندر لنگه

شب گذشته سخنگوی وزارت صنعت، معدن و تجارت ضمن تاکید بر اینکه اولین کشتی حامل خودروهای وارداتی وارد بندر لنگه شده و در حال تخلیه بار است، اعلام کرد: «مطابق اعلام نظر گمرک بندرلنگه، به دلیل شرایط جوی نامساعد تخلیه خودروها با کمی تاخیر همراه شده که تا ساعت ۲۳ شب انجام خواهد شد.»


امید قالیباف در گفت‌وگو با ایسنا، با بیان اینکه اولین کشتی حامل خودروهای وارداتی امروز بار خود را تخلیه می کند، اظهار کرد: «کشتی در نوبت تخلیه است و مطابق اعلام نظر گمرک بندرلنگه بدلیل شرایط جوی نامساعد تخلیه خودروها با تاخیر همراه شده که تا ساعت ۲۳ امشب انجام خواهد شد.»


سخنگوی وزارت صمت ادامه داد: «همزمان با ورود نخستین محموله خودروها به کشور، کار پذیرش خودروهای وارداتی در بورس که از هفته گذشته آغاز شده، این هفته نهایی می شود؛ بنابراین از نظر بستر فروش نیز آمادگی لازم ایجاد شده است.»


وی خبر داد: «خودروهای دیگری از مبدا کره جنوبی، ژاپن و چین به مقصد کشورمان بارگیری شده‌اند.»

 

 

نظر دهید


در همین زمینه