شبکه‌های اجتماعی

آینده در اختیار الکتریکی‌ها

اتوبوس eCitaro مرسدس معرفی شد

 مرسدس‌بنز در پاسخ به نیاز همیشه رو به افزایش حمل و نقل در شهرهای کوچک و بزرگ، از اتوبوس شهری تمام‌الکتریکی خود به نام eCitaro رونمایی کرد. این اتوبوس قدم از منطقه‌های کم‌آلاینده فراتر گذاشته و به عنوان اتوبوس بدون آلایندگی محلی شناخته می‌شود. استفاده از عبارت «بدون آلایندگی محلی» نیز به این دلیل است که فرآیند تولید این اتوبوس‌ در کارخانه یا تامین الکتریسیته موردنیاز آن‌ها در نیروگاه‌ها می‌تواند با آلایندگی همراه باشد، اما این اتوبوس در محل تردد خود بدون آلایندگی خواهد بود.
eCitaro بر اساس پرفروش‌ترین اتوبوس شهری جهان توسعه یافته است. Citaro با فروشی بیش از 50,000 دستگاه در بازارهای جهانی عنوان پرفروش‌ترین اتوبوس شهری را با خود یدک می‌کشد. هر دو این اتوبوس‌ها از یک شاسی مشترک سود می‌برند با این تفاوت که بدنه eCitaro مورد بازطراحی واقع شده است. تغییرات ایجاد شده در این اتوبوس بیش از همه در قسمت جلوی آن قابل مشاهده است، جایی که لوگوی بنز از قبل هم بزرگ‌تر شده و قطر آن به 28 سانتی‌‌متر رسیده است. طراحان این اتوبوس الکتریکی با به کار بردن سطوح براق و استفاده از حجم‌های متفاوت، ظاهر مدرن‌تری  را نسبت به نسخه معمولی آن ایجاد کرده‌اند.  در قسمت عقب این اتوبوس از سپر و چراغ‌های مدل استاندارد استفاده شده است.
قدرت این اتوبوس توسط نمونه‌ای از محورهای ZF AVE 130 تامین می‌شود که الکتروموتورهای آن در محل اتصال چرخ‌ها به محور  قرار دارند. حداکثر قدرت 250 کیلووات اعلام شده که معادل با 335 اسب بخار است. گشتاور این مجموعه انتقال قدرت 970 نیوتن‌متر بوده که از ابتدای حرکت چرخ‌ها به طور کامل در اختیار راننده قرار می‌گیرد. نیروی الکتریسیته مورد نیاز این اتوبوس در باتری‌های لیتیومی ذخیره می‌شود. مجموعه باتری‌های این اتوبوس از تعدادی ماژول تشکیل شده است که هرکدام حدود 25 کیلووات‌ساعت ظرفیت دارند. بسته به سفارش مشتری، تعداد ماژول‌های باتری مورد استفاده می‌تواند متغیر باشد و هر اتوبوس حداکثر می‌تواند 10 عدد از این ماژول‌ها را در خود جای دهد که در مجموع ظرفیت ذخیره الکتریسیته آن را به 243 کیلووات‌ساعت می‌رساند. محل قرارگیری باتری‌ها در قسمت انتهایی و همچنین سقف اتوبوس است.
وزن eCitaro با حداکثر تعداد باتری‌ها به 13.44 تن می‌رسد و ظرفیت بار آن بیش از شش تن خواهد بود که به معنی حدود 85 تا 90 مسافر می‌شود. شارژ باتری‌های این اتوبوس از طریق سوکتی که در نزدیکی چرخ جلو قرار دارد امکان‌پذیر است. همچنین این غول خودروسازی آلمانی امکان شارژ به وسیله پانتوگراف را نیز فراهم خواهد کرد. در روش پانتوگراف، تغذیه الکتریسیته از طریق سقف اتوبوس و به وسیله‌های اهرم‌های تعبیه شده در ایستگاه شارژ انجام می‌شود. این اتوبوس در بخش خودروهای تجاری نمایشگاه بین‌المللی خودروی آلمان در ماه سپتامبر، در هانوفر به نمایش گذاشته خواهد شد. تولید eCitaro  در روزهای پایانی 2018 آغاز خواهد شد. مرسدس‌بنز تا کنون سفارش تولید 20 دستگاه از این اتوبوس تمام‌الکتریکی را دریافت کرده است که در شهر هامبورگ مورد استفاده قرار خواهند گرفت.

نظر دهید


در همین زمینه