شبکه‌های اجتماعی

با خرید و فروش اتومبیل تکلیف کارت سوخت چه می شود؟

در صورت استفاده از کارت بانکی به عنوان کارت سوخت

پروسه ثبت‌نام کارت سوخت برای مالکان خودرو و موتور سیکلت در حالی ادامه دارد که از سوالات مهم در این پروسه تعیین تکلیف کارت سوخت بعد از خرید و فروش اتومبیل است.
از ایده‌هایی که در فرآیند بازگشت کارت سوخت به چرخه پخش بنزین و فرآورده‌های نفتی بیان و شکل اجرایی به خود گرفت استفاده از کارت بانکی به عنوان کارت سوخت است، این درحالی‌است که سوال مهم این است که پس از خرید و فروش خودرو سرنوشت کارت سوخت و کارت بانکی مالک قبل چه خواهد شد، در این خصوص و پیگیری‌های اتومبیل فارسی هنوز دستورالعمل مشخصی برای این امر وجود ندارد.
از دیگر سوالات مطرح شده در خصوص کارت سوخت، تعیین تکلیف آن بعد از خرید و فروش خودرو است و آیا مالک خودرو باید بعد از خرید خودرویی که نوشماره نیست، برای اخذ کارت سوخت اقدام کند یا خیر، از سوالات متداول فرآیند ثبت‌نام کارت سوخت است.
بر این اساس چنانچه پیش از این مالک خودرو، خودروی خود را به فروش رسانده و با پلاک خودروی سابق خودروی جدید خریداری کرده است، باید برای ثبت‌نام کارت سوخت المثنی اقدام کند. زیرا VIN (کد شناسایی ۱۷ رقمی خودرو) در این فرآیند تغییر یافته و کارت سوخت جدید باید طبق این کد صادر شود.
این درحالی است که اگر فردی خودرو خریده باشد، اما کارت سوخت به نام مالک قبلی باشد، نیازی به ثبت نام مجدد ندارد و هم‌چنان می‌تواند از آن استفاده کند؛ زیرا کارت سوخت بر اساس شماره VIN (کد شناسایی ۱۷ رقمی) خودرو صادر می‌شود.
گفتنی است فرآیند ثبت‌نام کارت سوخت المثنی از سوم آذرماه، به چهار روش مختلف مراجعه به سامانه سامانه الکترونیکی خدمات دولت همراه، اپلیکیشن خدمات دولت همراه ، پلیس +۱۰ و کد دستوری #۴* آغاز شده و تا ۲۴ آذرماه ادامه دارد. این‌که تکلیف کارت سوخت بعد از خرید و فروش خودرو چه می‌شود و آیا مالک خودرو باید بعد از خرید خودرویی که نوشماره نیست، برای اخذ کارت سوخت اقدام کند یا خیر، از سوالات متداول فرآیند ثبت‌نام کارت سوخت است.
به عبارت دیگر، کارت سوخت بر اساس شماره وی.آی.ان خودرو و نه اطلاعات شناسنامه‌ای مالک و یا شماره پلاک صادر می‌شود، بنابراین نیازی به ثبت‌نام مجدد کارت سوخت نیست. با این حال اگر مالکان جدید خودرو اصرار به دریافت کارت سوخت به نام خود دارند، باید از طریق شیوه‌های اعلام شده، نسبت به ثبت نام اقدام کنند و چنانچه این اقدام را انجام دهند، کارت سوخت کنونی آن‌ها سوخته و کارت جدید از طریق شبکه بانکی صادر خواهد شد.

نظر دهید


در همین زمینه