شبکه‌های اجتماعی

آیا باید منتظر دومین محصول ایکاپ بود؟

علی‌رغم خروج پژو از ایران

در شرایطی که پژو فرانسه به‌دلیل تحریم‌های آمریکا، ایران را ترک کرده، فعالیت ایکاپ (شرکت مشترک پژو و ایران خودرو) همچنان ادامه دارد و حتی دومین محصول پسابرجامی یعنی پژو ۳۰۱ نیز به صورت آزمایشی تولید شده است.آن طور که مدیرعامل ایکاپ در گفت‌و‌گو با سایت رسمی ایران خودرو عنوان کرده، نخستین پژو ۳۰۱ تولید ایران به عنوان محصول جدید ایکاپ و با همکاری ساپکو (شرکت تامین قطعات ایران خودرو) به تولید رسیده است.
محمدرضا معتمد با بیان اینکه پژو ۳۰۱ با بیش از ۶۰ درصد ساخت داخل، به تولید رسیده است، گفت: «این میزان داخلی‌سازی پژو ۳۰۱ بالاتر از الزامات تعیین شده از سوی وزارت صنعت، معدن و تجارت است. طبق الزام وزارت صنعت، خودروهای پسابرجامی باید با حداقل ۴۰ درصد ساخت داخل به تولید برسند.» معتمد در ادامه با بیان اینکه سازندگان داخلی در حال حاضر تولید آزمایشی قطعات مربوط به پژو ۳۰۱ را آغاز کرده‌اند، افزود: «امیدواریم طبق برنامه بتوانیم مجوزهای قانونی خود را تا پیش از پایان امسال دریافت کرده و تولید انبوه خودرو ۳۰۱ را تا قبل از شهریور‌ماه سال آینده آغاز کنیم.»

اظهارات مدیرعامل ایکاپ در شرایطی است که با رفتن پژو از ایران، گمان می‌رفت تولید محصولات جدید این شرکت در کشور نیز منتفی شود. طبق قراردادی که ایران خودرو و پژو پس از توافق هسته‌ای و برجام با یکدیگر امضا کردند، قرار شد سه محصول جدید خودروساز فرانسوی با ساخت داخل حداقل ۴۰ درصدی، در ایران به تولید برسد. این سه محصول شامل پژو ۲۰۰۸، پژو ۳۰۱ و پژو ۲۰۸ بودند که در این بین، فعلا هیچ صحبتی مبنی‌بر تولید ۲۰۸ نیست و به‌نظر می‌رسد این محصول فعلا به بایگانی رفته است.با این حال اما تولید مدل ۲۰۰۸ توسط ایران خودرو تابستان سال گذشته آغاز و این محصول در حال حاضر در خیابان‌های کشور به چشم می‌آید.

آن طور که مدیرعامل ایکاپ عنوان می‌کند، این شرکت در حال انجام تعهدات خود درقبال مشتریان ثبت‌نامی خودروهای ۲۰۰۸ است و وضع خدمات پس از فروش این محصول نیز بسیار خوب ارزیابی می‌شود. به گفته وی، هم‌اکنون ۶۴ نمایندگی گرید یک در ایساکو در حال ارائه خدمات کامل و ۴۰ نمایندگی گرید دو نیز در حال انجام خدمات فوری (در قبال پژو ۲۰۰۸) هستند که به‌تدریج تعداد آنها افزایش خواهد یافت. ایران خودرو تابستان سال گذشته حدود ۱۶ هزار دستگاه ۲۰۰۸ را پیش فروش کرد و قرار بود تمام آنها را تا پایان شهریور امسال تحویل بدهد، اما شرایط تولید اجازه این کار را نداد و در حال حاضر چند هزار نفر در انتظار دریافت ۲۰۰۸ ثبت‌نامی خود هستند.

اما اگرچه قرار بود پس از ۲۰۰۸، ایکاپ تولید انبوه پژو ۳۰۱ را نیز آغاز کند، با این حال از راه رسیدن تحریم‌های ایالات متحده آمریکا علیه خودروسازی ایران، مانع انجام این پروژه در وقت مقرر شد. با آغاز تحریم‌ها، پژو از ایران رفت و این طور به‌نظر می‌رسید که هم تولید ۲۰۰۸ متوقف و هم پروژه ۳۰۱ و ۲۰۸ منتفی شود. این در حالی است که ایران خودرویی‌ها به دنبال داخلی سازی پژو ۳۰۱ هستند و قصد دارند این محصول را طی سال آینده روانه بازار کنند.با توجه به گفته‌های مدیرعامل ایکاپ، حدود ۴۰ درصد از قطعات پژو ۳۰۱ باید از خارج تامین شود، هرچند ظاهرا قطعه‌سازان کشور اقداماتی را برای تامین بخشی از این قطعات آغاز کرده‌اند. این در شرایطی است که با توجه به خروج پژو از ایران و پیروی این خودروساز فرانسوی از تحریم‌های آمریکا، مشخص نیست ، ایران خودرویی‌ها می‌توانند مجوز تولید ۳۰۱ را دریافت کنند یا نه.

اگرچه مسوولان ایکاپ معتقدند در نهایت راهکار تولید و عرضه پژو ۳۰۱ را پیدا خواهند کرد، با این حال تردیدی وجود ندارد که تامین قطعات این محصول و عبور از تست‌های فنی و کیفی و همچنین اخذ مجوز تولید از پژو، پروسه بسیار سخت و زمانبری خواهد بود. این را هم نباید فراموش کرد که حتی در صورت پیدا شدن منابع خارجی برای تامین قطعات ۳۰۱، ایران خودرو با مشکل نقل و انتقال پول (ناشی از تحریم آمریکا) مواجه است و بنابراین باید فکری نیز به حال رفع این چالش بکند.نکته مهم دیگری که در مورد پژو ۳۰۱ وجود دارد، قیمت این محصول است. پس از امضای قرارداد ایران خودرو و پژو، قرار بود این محصول با قیمتی بین ۵۵ تا ۶۵ میلیون تومان عرضه شود، با این حال با توجه به صعود نرخ ارز و بالا رفتن هزینه تولید طی یکی دو سال گذشته، دیگر امکان عرضه ۳۰۱ با چنین قیمت‌هایی نیست.همچنین اگر قرار بر ادامه تولید پژو ۲۰۰۸ نیز باشد، این محصول نیز متاثر از رشد هزینه‌های تولید، امکان عرضه با قیمت فعلی را ندارد و قطعا چند ده میلیون تومان به قیمت آن اضافه خواهد شد.

 

منبع: دنیای اقتصاد

ا
تومبیل فارسی: آیا داخلی سازی 60 درصدی برای پژو 301 ممکن خواهد بود؟ داخلی سازی با این حجم نیازمند تولید بسیاری از قطعات حیاتی پژو 301 در داخل ایران است، آیا پژو با آغاز تولید این محصول در ایران با توجه به تحریم‌های آمریکا موافقت خواهد کرد؟ و در صورت موافقت پژو فرانسه، آیا با این درصد از داخلی سازی نیز موافقت خواهد شد؟ پاسخ و نظرات خود را با اتومبیل فارسی به اشتراک بگذارید.

نظر دهید


در همین زمینه