شبکه‌های اجتماعی

تغییرات گسترده در سایپا، از پایان کابوس معوقات تا معرفی و عرضه محصولات جدید
اتومبیل فارسی - رونمایی از اپلیکیشن مشتریان سایپا

گام‌های بلند سایپای نوین در سال 1399

 


در سالی كه گذشت، گروه خودروسازی سايپا موفق شد در بسیاری از زمينه‌ها به دستاوردهای قابل توجهی دست پيدا كند كه توقف کامل تولید پراید، ارائه مدل‌هایی جدید از محصولات قبلی، عرضه خودرو به روز و باکیفیت شاهین به بازار و افزايش تیراژ توليد در سال تحریم و کرونا از جمله مهمترین آن‌ها بود.

 

تمامی این دستاوردها در شرايطی كه سخت ترين تحريم‌ها در مورد صنعت خودرو اعمال شد و از نظر تامين ارز، چالش‌های متعددي وجود داشت. از طرفی دیگر، شيوع ويروس كرونا عامل ديگری شد تا بر فرآيند توليد خودرو اثر بگذارد، گروه خودروسازي سايپا ضمن رشد توليد خودرو، توانست كسري توليد سال های ۹۷ و ۹۸ را جبران كند.

آمار توليد محصولات سايپا در سال ۹۹ نشان می‌دهد كه بیش از ۴۲۰ هزار دستگاه خودرو توليد شده است. اين امر گوياي رشد 1.5 درصدي توليد خودرو و تحقق 92.8 درصد توليد تجمعی است.

 

 

پایان کابوس معوقات

يكی از چالش هايی كه گروه خودروسازی سايپا تا سال ۹۷ با آن روبرو بود، تعهدات معوق، پرونده‌های اتوخدمت و پاسخگويی به تعهدات غيرقابل تحويل بود به گونه ای که در بهمن‌ماه سال ۹۷ نزدیک به ۵۴۰ هزار دستگاه تعهد وجود داشت اما با تلاش و همت شبانه‌روزی مدیران متعهد، کارگران سختکوش، زنجیره تامین و شبکه نمایندگی‌های سایپا در سراسر کشور هر ساله تعداد بسیار زیادی از این تعهدات، تحویل مشتریان شد.

بر اين اساس تعهدات معوق از ۲۵۴ هزار دستگاه تنها به ۲۵ هزار دستگاه رسيده است و تمام بخش‌ها در تلاش هستند تا با قيد فوريت خودروهاي باقیمانده را تولید و تحويل مشتریان دهند.

 

گام ديگری كه سايپا در سال گذشته برداشت و باعث شد رضايت مشتريان گروه خودروسازی سايپا به دست آيد، به صفر رساندن پرونده های بلاتكليف اتو خدمت بود. برای اجرای این مهم، ۱۱۴ هزار دستگاه خودرو تحويل مشتريان شد.

موضوع ديگری كه گروه خودروسازی سايپا در سال گذشته با جديت آن را دنبال كرد، كاهش تعهدات بحراني غيرقابل تحويل برندهاي رنو و برليانس بود. در این حوزه، سايپا حدود ۵۶ هزار دستگاه تعهد داشت كه به دليل خروج شركت ها از ايران و افزايش بی سابقه تحريم های صنعت خودرو امكان توليد و حتی واردات اين خودروها نبود. از اين رو با اجرای طرح جايگزين به بخش زيادی از درخواست ها پاسخ داده شد به شکلی که در حال حاضر در اين بخش ميزان تعهدات سايپا به كمتر از ۱۰ هزار دستگاه رسيده است.

 

 

وداع با فناوری قدیمی

سایپا در راستای برنامه ریزی توسعه ای خود با هدف ایجاد تحول، در اوايل سال گذشته خودرو پرايد را با فناوری قدیمی و پس از سه دهه توليد كنار گذاشت و جای آن را به خودروهای جديد داد.

ساليان متمادی صحبت خروج پرايد از خطوط توليد بود اما در نهايت اين مهم در سال ۹۹ و با تاکید و پیگیری سیدجواد سلیمانی، اتفاق افتاد. زمانی كه پرايد كنار گذاشته شد برخی نگران بودند كه ظرفيت خالی شده بر بازار و تیراژ تولید سایپا اثر بگذارد، اما سایپا با اجرای يک برنامه دقيق، ظرفيت از دست رفته را با افزايش بيش از ۶۰ درصدی محصولات جديد جبران کرد.

 

 

هفت ستاره جدید در آسمان کیفیت سایپا

در بررسی كارنامه يكسال گذشته سايپا می توان به كسب و افزایش ۷ ستاره كيفی جدید برای محصولات سايپا اشاره كرد. افزایش يك ستاره كيفی برای محصولات تيبا، تيبا۲، ساينا و وانت ۱۵۱ از اتفاق هاي خوشايند سال ۹۹ در مجموعه سايپا بوده است. به گونه ای كه خودروهای ياد شده به ۳ ستاره ارتقا پيدا كردند.

خودرو كوييك هم كه بسيار مورد استقبال مردم قرار گرفته، اكنون ۴ ستاره كيفی دارد. در اين ميان كاميون الوند هم با ۴ ستاره كيفی در حال توليد شدن است و بر اين اساس می توان گفت سال گذشته سطح كيفي محصولات سايپا به طور محسوسی بهبود پيدا كرده است.

 

 

رکوردشکنی‌های تولیدی در شرکت‌های گروه

در سالی كه پشت سر گذاشتيم دو شرکت از گروه خودروسازی سايپا در توليد ركورد زدند؛ شركت زامياد رکورد تولید خود در ۹ سال گذشته را شکست و رشد 2.5 درصدی را نیز ثبت كرد. اين مجموعه در سالی که پشت سر گذاشته شد ۳۵ هزار و ۴۱۲ دستگاه خودرو توليد كرد و موفق شد ۹۱ درصد از برنامه پيش‌بيني شده توليد تجمعی خود را محقق كند.

اتفاق مهم ديگری كه در سال ۹۹ رخ داد، افزايش ۶۳ درصدی توليد در شركت مگاموتور بود. اين مجموعه در طراحی و تولید قوای محرکه صنعت خودرو فعاليت مي كند و همواره در تلاش است كه از تکنولوژی‌های برتر بهره ببرد.

 

 

چهره‌های جدید در سبد محصولات سایپا

سایپا در دو سال گذشته برنامه های متعددی را برای بازگرداندن اعتماد عمومی و جلب رضايت مشتريان اجرا کرده که يكی از آنها طراحی و توليد خودروهای جديد بر اساس سلايق مشتريان و نياز بازار است. بر اين اساس در سال گذشته عرضه خودروهای ساینا.اس، کوییک.اس و شاهين به بازار اتفاق افتاد و از خودروهای اطلس و كراس اوور آريا كه قرار است در سال جاري وارد بازار شود، رونمايی شد.

در آخرین روزهای سال گذشته هم، همزمان با رونمایی از اپلیکیشن مشتریان سایپا، نخستین سری از خودروهای شاهین، تحویل تعدادی از مشتریان شد. اپلیکیشن سایپا با هدف تسهیل و تسریع در دسترسی مشتریان به سرویس‌های مختلف راه‌اندازی شده است.

 

شاهين سایپا كه در زمره خودروهای طراحی و تولید شده توسط مهندسان داخلی است مجهز به فناوری‌های به روز بوده‌ و طراحی بدنه آن با فولادهای بسیار مستحکم رقیب جدی خودروهای خارجی هم کلاس خود است.

در این میان گروه خودروسازی سایپا تلاش کرده است این خودرو را با کیفیت بالا تولید و به مشتریان عرضه کند به گونه‌ای که برای نخستین بار در صنعت خودرو ایران، یک خودرو تولید داخل با گارانتی سه ساله یا پیمایش ۶۰ هزار کیلومتر به مشتریان تحویل داده می شود.

 

 

نظر دهید