واردات ۲ الی ۳ ماه بعد از تصویب آئین نامه

آیین نامه واردات خودرو در صف ورود به هیات دولت است

نویسنده: تحریریه اتومبیل فارسی دوشنبه، 30 خرداد 1401
اتومبیل فارسی - فاطمی امین، وزیر صنعت اتومبیل فارسی - فاطمی امین، وزیر صنعت


وزیر صمت با بیان اینکه عمر مشکلات صنعت خودرو 40 ساله است، گفت: «آیین نامه واردات خودرو در کمیسیون اقتصادی دولت اصلاح و در نوبت بررسی در هیات دولت قرار دارد.»

 

سید رضا فاطمی امین شب گذشته در برنامه صف اول، با بیان اینکه مشکلات صنعت خودرو ۴۰ ساله است و باید یک بار حل شود، با اشاره به هشت فرمان رئیس جمهور در حوزه خودرو، گفت: «تمامی این دستورات یا مقطعی بوده که اعمال شده یا زمانبر است؛ مثلاً افزایش عمر گارانتی خودروها اعمال شد. همچنین رئیس جمهور افزایش ۵۰ درصدی تولید خودرو را مدنظر داشت که سال ۱۴۰۰ کمتر از ۹۰۰ هزار خودرو تولید شد از این رو برای سال جاری بیش از ۱.۵ میلیون دستگاه تولید خواهیم کرد.»

 

وزیر صمت افزود: «همچنین عبور مستقیم خودرو به بالای ۹۰ درصد رسیده است در حالیکه در مقطعی ۱۸ درصد هم شده بود.»

 

وی گفت: «از ابتدای سال تا ۱۸ خرداد امسال ۲۲۳ هزار خودرو تحویل شده در حالیکه پارسال ۱۷۰ هزار دستگاه تحویل شده بود. تولید خودروی ناقص ۱۳۷ هزار دستگاه بود و امسال ۴۵ هزار دستگاه بوده است که نشان دهنده افزایش نظم در تولید است. همچنین امسال ۱۴۴ هزار دستگاه خودروی کامل تولید شده است.»

 

فاطمی امین تصریح کرد: «ما به دنبال ثبات بخشی به تولید بودیم که تقریباً اجرا شد و در ادامه مساله کیفیت را دنبال خواهیم کرد و در این دو سال به هدف نهایی می‌رسیم. البته تا دی ماه امسال افزایش کیفیت خودروها برای مردم ملموس می‌شود.»

 

وی اظهار کرد: «کسی عصای موسی ندارد که مشکلات ۴۰ ساله صنعت خودرو را یک شبه حل کند بلکه باید گام به گام حرکت کرد. مرحله اول از پارسال تا پایان امسال انجام می‌شود و سال ۱۴۰۲ به سمت تنوع محصولات، کنار گذاشتن محصولات قدیمی و آغاز صادارت و تا سال ۱۴۰۴ تولید ۳ میلیون دستگاه را عملیاتی می‌کنیم.»

 

وی در مورد خروج سمند از خط تولید گفت: «حدود ۱۲ هزار تعهد در مورد سمند است که باید تحویل داده شود و بعد تولید متوقف می‌شود.»

 

وزیر صمت در مورد واگذاری سهام خودروسازان اظهار کرد: «اینکه گفته می‌شود خودروسازان در اختیار دولت هستند هم درست است و هم درست نیست.»

 

وی افزود: «برای شفاف سازی، مرکز کانون وکلا از پارسال فرایند قیمت گذاری تمام اموال ایران خودرو و سایپا را شروع کرد که ۷۰۰ ابلاغ برای ایران خودرو و ۶۰۰ ابلاغ برای سایپا ارسال شد.»

 

فاطمی امین افزود: «تا هفته بعد قیمت گذاری این دو خودروسازی تمام و بلافاصله واگذاری آغاز می‌شود که در گام نخست سهام مدیریت پارس خودرو، سایپا سیتروئن و ایران خودروی خراسان واگذار می‌شوند و اصلاح مالکیت و مدیریت خواهیم داشت.»

 

وزیر صمت گفت: «بنده به عنوان وزیر وضعیت صنعت خودروسازی را قابل دفاع نمیدانم اما اقدامات خوبی برای اصلاح آغاز شده است.»

 

فاطمی امین در مورد ورود دانش بنیان در صنعت خودروسازی افزود: «در تولید موتور، حسگرهای ایمنی خودرو و … ورود بخش دانش بنیان پیگیری می‌شود.»

 

وزیر صمت در مورد قرعه کشی خودرو گفت: «در خصوص قرعه کشی خودرو شائبه زیاد بود، خودروسازی ۸ صبح ثبت نام را شروع و اعلام کرد که سریع پول واریز شود و در ۲ دقیقه سایت بسته شد. بنابراین در اون نوع ثبت نام رانت وجود داشت.»

 

فاطمی امین یادآور شد: «ما گفتیم تجمیع می‌کنیم و به صورت یکپارچه ثبت نام و قرعه کشی را انجام و نظارت‌ها را افزایش می‌دهیم.»

 

وی تصریح کرد: «برای حذف قرعه کشی باید عرضه و تقاضا بهم نزدیک شود در حالیکه عرضه پارسال ۹۰۰ هزار و تقاضا ۱.۵ میلیون دستگاه بود پس شکاف ۶۰۰ هزار خودرویی داریم که فقط با تولید و واردات قابل حل است.»

 

فاطمی امین در مورد واردات خودرو گفت: «آئین نامه واردات ۱۰ بند دارد که در هیأت دولت مطرح شد. در نورد یک بند ابهاماتی بود که به کمیسیون اقتصاد برگشت و در حال حاضر در نوبت بررسی در هیأت دوات است.»

 

به گفته وی، بعد از تصویب آئین نامه طی ۲ الی ۳ ماه واردات انجام می‌شود. ما وقتی اقدام به خروج برخی خودروها مثل تیبا و سمند از خط تولید کنیم باید خودروی اقتصادی زیر ۱۰ هزار دلار وارد کنیم و لزوماً چینی هم نیست. صحبت‌هایی هم انجام شده است.

 

وزیر صمت در مورد همکاری با روسیه، افزود: «روسیه تمایل به واردات قطعه از ایران و تولید مشترک خودرو دارند که شرکتها ورود کردند.»

 

در همین زمینه

بیشتر بخوانید

شبکه‌های اجتماعی

تلگرام اتومبیل فارسیآپارات اتومبیل فارسیاینستاگرام اتومبیل فارسییوتیوب اتومبیل فارسیتلگرام اتومبیل فارسی

14010204

Gif automobile Farsi 325 90

MVM 14010209

پیشنهاد اتومبیل فارسی

No Internet Connection