شبکه‌های اجتماعی

پیشرانه خودرو بدون آب و روغن چقدر می‌تواند کار کند؟

رقابت مرگبار فورد فوکوس، هوندا سیویک و پژو 206

روغن موتور یکی از مهم‌ترین مواردی است که در بحث تعمیر و نگهداری یک اتومبیل باید مورد توجه ویژه‌ای قرار گیرد. پایین بودن سطح روغن موتور موجب ایجاد اصطکاک و استهلاک بسیار زیادی در قطعات متحرک موتور شامل یاتاقان‌ها، سوپاپ‌ها و... شده و آسیب‌های بسیار جدی را در پی دارد. به عنوان مثال، کاهش سطح روغن یا استفاده از روغن نامرغوب می‌تواند موجب بالارفتن بیش از حد دمای اجزای موتور در اثر اصطکاک زیاد و در نتیجه ذوب شدن بسیاری از قطعات و در اصطلاح قفل شدن پیشرانه شود. اما آیا تا به حال فکر کرده‌اید که اتومبیل شما چقدر می‌تواند بدون روغن کار کند؟

اگرچه ما پیشنهاد می‌کنیم که این کار را در خانه امتحان نکنید، اما این دقیقا همان چیزی است که قرار است به آن پاسخ داده شود.اخیزا ویدیویی منتشر شده که در آن سه خودرو فورد فوکوس، هوندا سیویک و پژو 206 در مقابل یکدیگر در این رقابت به استقبال مرگ رفته‌اند!

به عنوان بخشی از آزمایش، تمام روغن موتور و مایع خنک کننده موجود در رادیاتور هر سه خودرو تخلیه شده و سپس پیشرانه هر سه خودرو در بالاترین دور موتور مجاز تحت بارگذاری قرار گرفت. همان طور که احتمالاً حدس زده‌اید، فورد فوکوس اولین قربانی این آزمایش بود و تنها 20 ثانیه در این آزمایش دوام آورد. پس از آن، پژو 206 بعد از گذشت 47 ثانیه از گردونه رقابت خارج شد.

پیشرانه سیویک نیز پس از گذشت زمان یک دقیقه، به دود کردن افتاد و دور آن تا 4000 دور در دقیقه کاهش یافت. با این وجود، سیویک هنوز هم قابل رانندگی بود اما وضعیت پیشرانه همچنان بدتر می‌شد تا این که سرانجام پس از گذشت 6 دقیقه و 22 ثانیه تسلیم شد.

مجریان این ویدیو پس از این مرحله به عنوان یک شوخی، نوشابه کوکا و تافی نعنایی منتوس را درون پیشرانه‌ سیویک ریختند! موتور مجدد راه‌اندازی شد، کمی کار کرد و برای همیشه تسلیم شد!

 

نظر دهید


در همین زمینه