شبکه‌های اجتماعی

پرداخت وام ۲.۵ میلیون تومانی برای دوگانه‌سوز کردن خودروها
روتیتر

اردشیر دادرس رئیس انجمن صنفی جایگاه‌داران سی‌ان‌جی درباره پرداخت تسهیلات برای گاز‌سوز کردن خودروها اظهار داشت: «2,500,000 تومان وام برای دارندگان خودروهای قدیمی و جدید که متقاضی گاز‌سوز کردن خودروهای خود هستند، اختصاص داده شده که می‌توانند با مراجعه به سایت IRNGV.IR نسبت به ثبت نام و گرفتن نوبت اقدام کنند.»
وی در ادامه با اشاره به افزایش مراجعات برای گاز‌سوز کردن خودروها، بیان داشت: «در سال جاری با مشوق‌هایی که برای سی‌ان‌جی کردن خودروها در نظر گرفته شده امیدورایم شاهد افزایش مراجعه ۱۵۰ تا ۲۰۰ هزار خودرو برای دوگانه‌سوز کردن خودرو باشیم.»
رئیس انجمن صنفی جایگاه‌داران سی‌ان‌جی در ادامه درباره تغییرات قیمت سی‌ان‌جی گفت: «بر اساس تصمیم هیات دولت از ابتدای خردادماه سال جاری مبلغ ۳۹ تومان به قیمت این سوخت افزوده خواهد شد. همچنین در شورای گفت‌وگوی دولت و بخش خصوصی و کمیته ماده ۱۲ مصوب شد که سهمیه‌بندی و افزایش قیمت منطقی بنزین اعمال و قیمت ال‌پی‌جی برای خدمات حمل‌ونقل اصلاح شود که بر همین اساس قیمت سی‌ان‌جی نیز افزایش خواهد یافت. مجموع این اقدامات می‌تواند از قاچاق سوخت جلوگیری کرده و به مدیریت و بهینه‌سازی مصرف بنزین نیز کمک شایانی کند.»

وی در ادامه افزود: «قیمت بنزین در حال حاضر در کشور ۵۰ سنت است که ما ۱۰۰۰ تومان می‌فروشیم. حال اگر با دلار ۱۲ هزار تومانی نرخ بنزین را در نظر بگیریم، می‌توانیم بنزین را با حدود قیمت ۶ هزار تومان صادر کنیم اما در کشور ۵ هزار تومان سوبسید به این بخش داده می‌شود که اگر صادر می‌شد سرمایه ملی و ثروت عمومی زیادی نصیب کشور می‌شد.»
اردشیر دادرس در ادامه تصریح کرد: «بر اساس آمارها مصرف روزانه بنزین در کشور متوسط ۹۰ میلیون لیتر است. همچنین بر اساس آخرین آمارها هر ایرانی ۳۰۸ لیتر بنزین در سال سهمیه دارد و این در حالی است که فقط ۲۵ درصد مردم از بنزین استفاده می‌کنند، یعنی از ۸۵ میلیون ایرانی فقط ۲۲ میلیون خودرو در کشور داریم و این به دور از انصاف است که یارانه فقط به خودرو‌داران تعلق بگیرد.»

 

یارانه هدرمند است نه هدفمند
رئیس انجمن صنفی جایگاه‌داران سی‌ان‌جی بیان داشت: «ما متاسفانه در کشور شاهد عدالت یارانه‌ای نیستیم. اگر برای هر خودرو روزانه ۴ لیتر در نظر بگیریم در سال ۱۴۴۰ لیتر بنزین مصرف می‌شود که اگر این رقم را ضرب‌در 5000 تومان سوبسید مابه‌التفاوت بنزین دولتی و صادراتی کنیم، نتیجه ۷ میلیون تومان در سال برای هر خودرو می‌شود. این رقم ۱۴ برابر ۵۴0,000 تومان یارانه‌ای است که در یکسال به هر ایرانی پرداخت می‌شود. با نگاهی به این آمار و ارقام می‌توان گفت که در واقع ما هدرمندی یارانه را جایگزین هدفمندی یارانه کرده‌ایم.»


کارمزد جایگاه‌ها ۳۲ درصد افزایش یافت

رئیس انجمن صنفی جایگاه‌داران سی‌ان‌جی با اشاره به افزایش تعداد جایگاه‌های عرضه سی‌ان‌جی، تصریح کرد: «افزایش تعداد جایگاه‌ها بر اساس کارمزد صورت می‌گیرد. در حال حاضر قرار شده تا کارمزد جایگاه‌ها ۳۲ درصد افزایش یابد، اما بهتر بود که این افزایش کارمزد جایگاه‌های بنزین همزمان با سی.ان.جی صورت گیرد تا عدالت رعایت شود.»

 

خودروهای گاز‌سوز بدون مشکل ایمنی هستند
دادرس درباره خطرات مربوط به تصادف در خودروهای سی.ان.جی گفت: «در صورت استفاده از روغن مخصوص سی‌ان‌جی هیچ مشکلی وجود نخواهد داشت. تا‌کنون از ۴,500,000  دستگاه خودرو یک گزارش هم به علت مشکلات فنی و ایمنی گزارش نشده است. در مواردی حتی بوده است که باک بنزین منفجر شده، اما در خصوص مخزن سی‌ان‌جی همچنین موردی گزارش نشده است. در تصادفات ممکن است مخزن غر یا مچاله شود اما انفجاری رخ نمی‌دهد. ضریب ایمنی مخازن دارای بهترین استاندارد روز دنیا بوده و حتی در صورت ضربه به آن شاید باعث شکاف یا خروج گاز از مخزن شود، اما انفجار رخ نمی‌دهد.»

 

افزایش ظرفیت مخازن سی‌ان‌جی
رئیس انجمن صنفی جایگاه‌داران سی‌ان‌جی درباره گفت: «با استفاده از نسل جدید مخازن کامپوزیت ظرفیت مخازن افزایش می‌یابد و تکنولوژی جدیدی نیز به اسم ANG وارد شده که نوعی زغال کربن اکتیو داخل مخازن سی‌ان‌جی قرار می‌گیرد و باعث افزایش ظرفیت مخازن تا ۲.۵ تا ۳ برابر می‌شود.»

نظر دهید


در همین زمینه